اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

تفاوت تلویزیون LED و LCD

تفاوت تلویزیون LED و LCD

فرق تلویزیون LED و LCD یکی از مسائلی هست  که خیلی ها نمی دونن . هم توی علم فردا زیاد سوال شده و هم اینکه بین مردم دیدم که نمی دونن تفاوت تلویزیون LCD و LED دقیقا چیه . تو این پست می خوام خیلی کوتاه تلویزیون LED و LCD رو با هم مقایسه کنم . پس با من همراه باشید.

رهبری:

این اصطلاح از “دیود ساطع کننده نور” یا Light Emitting Diode برگرفته می شود. آخرین تکنولوژی در ساخت تلویزیون ها یا به عبارت دیگر، ” نسخه پیشرفته صفحات LCD،  ” LED ها هستند. صفحات LED به جای لامپ های فلوئورسنت کاتدی سرد که در صفحات LCD از آن ها استفاده می شود، از نور پس زمینه دیود ساطع کننده نوری استفاده می کنند.

LED  معمولا دو شکل عمده ای از نور پس زمینه به نام های نور حاشیه و کم کننده نور موضعی یا نور دهی منظم را داراست. نور حاشیه باعث می شود که در هر ترکیب بسیار نازکی از LED، در اطراف حاشیه صفحه تصویر وجود داشته باشد.در این نور پس زمینه، مجموعه ای از دیود ها در راستای لبه های خارجی صفحه نمایش قرار می گیرند. زمانی که برق وجود داشته باشد، نور در کل صفحه پخش می شود. در کم کننده نور پس زمینه موضعی، انبوهی از نورهای LED در پشت صفحه وجود دارند که می توانند برای کم کردن مقدار نور پس زمینه در نواحی تاریک و افزودن روشنایی در مناطق روشن برای بهبود کیفیت تصویر به کار روند. یعنی چندین ردیف دیود کنترل کننده روشنایی و تضعیف نور در کل قسمت پشتی صفحه نمایش وجود دارند که می توانند به طور مستقل از هم، روشن و خاموش شوند.

ال سی دی:

شامل دو لایه پلاریزه (قطبیده) شیشه ای است که توسط بلورهای مایع موجود در یکی از لایه ها به هم چسبیده اند. زمانی که جریان الکتریکی از میان این بلورها عبور می کند، به منظور تولید تصاویر روی صفحه، نور را از خود عبور می دهند یا جلوی آن را می گیرند.

تلویزیون های LED و LCD از چندین قسمت تشکیل شده که مهمترین قسمتش همون کریستال مایع است . موقعی که جریان الکتریکی از این مایع داخل پنل عبور میکنه ، کریستال ها رو فرم میده . بسته به جریانی که رد میشه ، کریستال ها تغییر فرم میدن و می تونن اجازه عبور نور رو بدن یا ندن ! حالا این نوری که میگم چیه ؟ این نور یه نور پس زمینه است که باید وجود داشته باشه . تفاوت تلویزیون LED و LCD همین منبع نوری هستش . توی تلویزیون های LCD از لامپ های فلورسنت استفاده میشه . لامپ فلورسنتی که در تلویزیون LCD استفاده میشه شبیه به لامپ مهتابی هستش . لامپ مهتابی و لامپ کم مصرف نمونه هایی از لامپ فلورسنت هستن . اما توی تلویزیون LED از لامپ های کوچیک LED استفاده میشه . پس تلویزیون LED از همون تکنولوژی LCD استفاده میکنه با این تفاوت که نور پس زمینه از نوع لامپ LED داره.

هیچ شکی نیست که LED نسبت کنتراست بهتری نسبت به LCD دارد (کنتراست به معنای اختلاف شدت روشنایی بین اجزای مختلف یک تصویر است). این برتری به علت نواحی سیاه روی صفحه است و این که راه عبور کدام نور پس زمینه توسط دوران و چرخاندن بلورهای صفحه نمایش، مسدود شده است. راه انداز اصلی برای LED، کم کننده موضعی است که با کم کردن نور پس زمینه، منطقه سیاهی روی صفحه نمایش تولید می کند و باعث می شود جزئیات تصویر با نسبت کنتراست خوبی حاصل شود.

اگر صفحه نمایش،  زاویه دید عریض تر (تقریبا بیش تر از ٣٠ درجه) دور از  مرکز داشته باشد، نسبت کنتراست LCD کم تر می شود؛ اما در مورد LED چنین اتفاقی نمی افتد.

تفاوت بین دو تکنولوژی LED و LCD آن چنان واضح نیست اما LED به دلیل نورهای رنگی RGB (Red-Green-Blue)  یا چرخه رنگی بر LCD برتری دارد و نور پس زمینه را تحت تأثیر قرار می دهد.

نمایش دادن سریع ویدئویی به زمان عکس العمل و مدت زمان ظاهر شدن یک تصویر جدید در تلویزیون های LCD و LED بستگی دارد. اما LED زمان عکس العمل سریع تری دارد که بر محو شدن و تاری تصاویر مخصوصا ویدئوهایی که سرعت عمل آن ها بالاست، غلبه می کند.

صفحه نمایش کم کننده نور در LED، برق بیش تری نسبت به LCD مصرف می کند. اما در صفحه نمایش LED با نور پس زمینه حاشیه، مصرف برق نسبت به صفحه LCD با همان ابعاد، کم تر است.

پس به طور خلاصه باید بگم که تلویزیونLED همون LCD هست فقط با نور زمینه متفاوت.ضمنا دوتا نکته رو هم بگم که تلویزیون LED با نمایشگر LED فرق داره. نمایشگر LED به طور کامل از لامپ های LED تشکیل شده و نکته دوم هم اینکه تلویزیون LED با OLED هم فرق داره که در پست بعدی در مورد OLED هم توضیح میدم.


درباره حسین غلامیمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>