اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

تفاوت تلویزیون LED با OLED

تفاوت تلویزیون LED با OLED

زمانی که تلویزیون های OLED برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ عرضه شدند بیشتر به خاطر ارائه سطح بی نظیری از رنگ مشکی و رنگهای فوق العاده طبیعی مورد تحسین قرار گرفتند اما از نظر سطح روشنایی به هیچ وجه با تلویزیون های ال سی دی یا ال ای دی قابل مقایسه نبودند . هم چنین بین تلویزیون های OLED و ال سی دی و ال ای دی یک فاصله قیمتی بسیار زیادی وجود داشت که همه چیز را تغییر می داد . با گذر زمان تلویزیون های OLED برای پر کردن این فاصله سطح روشنایی خود را بالاتر بردند و هم زمان قیمتهای آنها نیز کاهش پیدا کرد با این وجود هنوز تلویزیون های ال ای دی مزایای خاص خودشان را دارند که کاربر را وسوسه به خرید کند .

اما پیش از بیان ویژگی های تلویزیون های OLED بیان این مطلب خالی از لطف نیست که: چیزی به اسم تلویزیون LED وجود خارجی ندارد. عبارت تلویزیون LED تنها یک عبارت تبلیغاتی گمراه‌کننده است که توسط سازندگان بزرگ تلویزیون برای بازاریابی بهتر محصولاتشان استفاده می‌شود. تمامی تلویزیون‌های LED موجود در بازار (از جمله LED منزل خود شما) در واقع تلویزیون‌های LCD هستند. عبارت LED جلوی نام تلویزیون‌ها، به طرز فریبکارانه‌ای مخفف عبارت طولانی‌تر «LED-backlit LCD» به معنای «LCD روشن‌شده توسط نور پس‌ زمینه‌ی LED» است.

در تلویزیون‌هایOLED  هر پیکسل، خودش نور خود را تأمین می‌کند چیزی به اسم نور پس‌زمینه وجود ندارد.  در نتیجه در تلویزیون های OLED وقتی خواست بر تولید رنگ سیاه در یک پیکسل باشد این پیکسل خاموش می شود و سیاه‌ترین رنگ ممکن را تولید می کند. همین موضوع باعث می‌شود که کنتراست تلویزیون‌های OLED اصلا قابل مقایسه با تلویزیون‌های LCD نباشد.

 OLED چیست؟

برای ایجاد یک تصویر در تلویزیون تنها نیاز به نورهای قرمز، سبز و آبی دارید. OLEDها در واقع با عبور جریان الکتریسیته از موادی که این رنگ‌ها را تولید می‌کنند، کار می‌کنند. هیچ تکنولوژی تلویزیون دیگری این طور مستقیم نور را به وجود نمی آورد. LCD از فیلتر رنگ و مایع کریستالی بر روی نور پس زمینه بهره می‌برد و پلاسما نیز از نور ماوراء بنفش تولید شده توسط بسته‌های گازی که فسفرهای رنگی قرمز، آبی و سبز را تحریک می‌کنند، بهره می‌برد. مهم‌ترین برتری OLEDها آن است که هر پیکسل بصورت مستقیم نور ساتع می‌کند؛ این در حالی است که در پنل‌ های LCD نور پس‌ زمینه‌ توسط لامپ‌های LED یا فلورستنت تامین می‌شود.

Backlight از LED استفاده می‌کنند. به همین دلیل نام کامل این نوع از نمایشگرها LED LCD است که به اختصار به آن‌ها LED گفته می‌شود. این نوع تلویزیون‌ها مصرف انرژی کمتری نسبت به LCD و پلاسما دارند؛ اما باز هم قابل مقایسه با OLED نیستند. در OLED از موادی استفاده می‌شود که از کربن ارگانیک ساخته شده‌اند. این مواد با عبور جریان نور تولید می‌کنند. اگر بخواهیم به شکل ساده‌تری توضیح دهیم، LED ها همچون لامپ‌های کوچک کنار هم قرار می‌گیرند؛ در حالی که OLED ها سطوحی هستند که نور ساتع می کنند.

تنها LED TV واقعی که تا به امروز عرضه شده، مدل نمونه Crystal LED سونی است که در CES دو سال پیش اولین بار معرفی شد. در این فناوری خود LED ها تصویر را شکل می‌دهند و در واقع تنها نقش نور پس‌زمینه را ندارند. از این بابت این فناوری شباهت زیادی به OLEDها دارد.

ما در طرف دیگر طیف روشنایی، یعنی در روشن‌ترین حالت ممکن، تلویزیون‌های OLED رقابت را به تلویزیون‌های LCD واگذار می‌کنند.

اگر قصد دارید از تلویزیون OLED خود در مکانی استفاده کنید که در اکثر مواقع در معرض تابش مستقیم نور قوی قرار دارد، شاید تلویزیون OLED با تمام مزایایی که دارد انتخاب مناسبی برای شما نباشد. در شرایط نور محیطی کم و متوسط اما، روشنایی تلویزیون‌های OLED کافی است و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

کنتراست: بزرگ‌ترین مزیت تلویزیون‌های OLED

روشنایی: از جمله مهم‌ترین نقاط ضعف تلویزیون‌های OLED

۴K و HDR قابلیت‌های مختص تلویزیون‌های OLED نیستند و آن‌ها را در تلویزیون‌های LCD بالارده‌ی بازار نیز می‌توان یافت؛ اما از آنجایی که تمامی تلویزیون‌های OLED معرفی‌شده طی یک سال گذشته ۴K و HDR هستند، این دو ویژگی را جزو مزایای تلویزیون‌های OLED بر خواهیم شمرد.

RGB OLED یا White OLED؟

تکنولوژی کنونی OLED موجود در بازار به دو دسته تقسیم می‌شود: RGB OLED و White OLED؛ در نوع اول همچون دیگر تلویزیون‌ها، هر پیکسل دارای ساب پیکسل‌های سبز، قرمز و آبی است.

اما White OLED کمی پیچیده‌تر است و عناصر رنگ‌های قرمز و سبز و آبی با هم ترکیب شده‌اند. وقتی جریان از آنها عبور می‌کند، این عناصر نور سفید تولید می‌کنند. این نور سفید از یک فیلتر رنگی عبور می‌کنند تا عناصر پیکسل قرمز، سبز و آبی تولید شوند.

AMOLED یا OLED؟

بسیاری از گوشی‌های هوشمند و برخی از دستگاه‌های دیگرِ همراهِ کوچک معمولا از اصطلاح AMOLED به جای OLED استفاده می‌کنند. “AM” مخفف “Active Matrix” است که منظور از آن روش آدرس‌دهی صفحه‌نمایش آنها است. این فقط یکی از روش‌های بکارگیری نمایشگر‌ های OLED است که مزیت آن اجرای بهتر تصویر متحرک مثل ویدئو است و هر پیکسل امکان آدرس‌دهی مستقل را دارد.

اگر به خاطرات گذشته‌تان رجوع کنید حتما زمانی که LCD ها به دو دسته TFT و Active-Matrix تقسیم‌بندی می‌شدند را به خاطر می آورید. البته شاید به خاطر آوردنش سخت باشد؛ چرا که تقریبا تمام LCDهایی که شما هم اکنون با آنها برخورد دارید (اعم از نمایشگر گوشی‌ها، تبلت‌ها و تلویزیون‌ها و …) از نوع active matrix هستند. همان ایده در مورد OLED ها نیز امروز به کار گرفته می شود.

زمان پاسخ گویی در اصطلاح به زمانی گفته می شود که هر دیود از حالت ON به OFF تغییر می کند . با زمان پاسخ گویی سریع تر باعث می شود تا تاری حرکت کم تر و مصنوعات تصویر نیز به مراتب کم تر شود .
OLED با دیود های کوچک تر که به عنوان پیکسل کار می کنند به راحتی در زمینه سرعت پاسخ گویی بالاتر از تلویزیون های LED/LCD قرار می گیرد . در مقام مقایسه ، دیود های LED نه تنها کند تر هستند بلکه در پشت پنل LCD قرار می گیرند و پیکسل ها را روشن می کنند که این موضوع نیز باعث کندی در پاسخ گویی می شود . به طور کلی می توان گفت که تلویزیون های OLED نسبت به هر تکنولوژی ای از لحاظ سرعت پاسخ گویی قوی تر هستند .
در مورد لگ های ورودی کمپانی LG تلویزیون های OLED خود را بهبود بخشیده است اما نمی توان اظهار نظری کلی درباره همه تلویزیون ها کرد . به طور کلی تلویزیون های OLED انتخاب بدی برای گیمر ها به شمار نمی رود اما اینکه کدام مدل عملکرد بهتری در این زمینه دارد باید جداگانه بررسی شود . در واقع در این موضوع ربطی به ال سی دی یا ال ای دی بودن تلویزیون ندارد بلکه به مدل دستگاه بستگی دارد .

به گفته کمپانی ال جی اگر هر روز به مدت ۵ ساعت و برای ۵۴ سال از تلویزیون OLED خود استفاده کنید ۵۰ درصد از روشنایی خود را از دست می دهد . با توجه به اینکه تلویزیون های OLED از سال ۲۰۱۳ عرضه شده اند و هنوز نمی توان صحت ادعای ال جی را طبیعتا بررسی کرد بنابراین فعلا برنده این بخش را بهتر است تلویزیون های ال ای دی بدانیم .

به طور کلی می توان گفت که در مورد کیفیت تصویر تلویزیون های OLED عملکرد بهتری دارند و روشنایی بهتر با مصرف انرژی کم تر ارائه می کنند و برای مشاهده در زوایا نیز مورد بهتری به شمار می روند . البته این تلویزیون ها هم چنان از لحاظ قیمتی کمی بالا هستند که می تواند برای برخی از کاربران مشکل ساز باشد . بنابراین می توان گفت تصمیمی که زمانی گفتنش سخت بود الان ساده شده است و به جرئت می توان گفت تلویزیون های OLEDامروز تکنولوژی برتری نسبت به تلویزیون های ال ای دی به شمار می روند .

 


درباره حسین غلامیمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>