اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

دانستنی هایی درباره قلب

دانستنی هایی درباره قلب

قلب انسان عضوی که همیشه در حال پمپ کردن خون به همه بدن است و هیچوقت هم خسته نمی شود و از کار نمی افتد. به احتمال قوی همه ما می دانیم که قلب جزو مهمترین قسمت بدن است که با مشکلات قلبی تعداد زیادی از انسانها جان خود را از دست می دهند و تا حدی وظایف قلب را می دانید.

قلب شما به اندازه مشت و وزن آن حدود ۲۸۳٫۵ گرم می باشد، یعنی کمتر از وزن یک قوطی نوشابه ی گازدار! قلب دارای چند شیر است که با باز و بسته شدن اجازه ی ورود یا خروج جریان خون را می دهند.

در طول عمر متوسط یک انسان قلب به  اندازه حجم ۱۰۰ استخر خون پمپاژ می کند.

قلب انسان به لحاظ شکل ظاهری کمتر شبیه آن قلبی است که ما در نقاشی ها آن را ترسیم می کنیم. در واقع قلب گاو ها کاملا شبیه آن شکلی است که ما از قلب می شناسیم.

قلب در هر روز حدود صد هزار بار می تپد، یعنی در طول عمر ۷۰ ساله، حدود دو و نیم میلیارد بار.ممکن است تمرینات ورزشی ضعیف نشان از یک مشکل قلبی باشد.تمرینات ورزشی نه تنها در بهبود عملکرد قلب بسیار موثرند، بلکه می تواند یک روش برای چک کردن سلامت قلب نیز به حساب بیاید.

روزی که در بازی فوتبال هلند و فرانسه، هلند در ضربات پنالتی از فرانسه شکست خورد میزان حملات قلبی در بین آلمانی زبان ها دوبرابر روزهای دیگر بود.

سرطان قلب به ندرت حتی در کشورهای پرجمعیت دیده می شود. علتش این است که سلول های ماهیچه ای قلب تقریبا غیرقابل تقسیم هستند و به همین دلیل اگر جهش سرطان زایی هم در ژنوم (محتوای ژنتیکی) یک سلول قلب رخ داده باشد، قابل تکثیر و ایجاد توده ی سرطانی نیست و احتمال رخ دادن آن بسیار کم است.

 

با این حال سرطان در نقاط دیگر بدن می تواند به قلب آسیب برساند، یعنی با متاستاز، سرطان به قلب هم گسترش می یابد. به علاوه شیمی درمانی و درمان های دیگر هم ممکن است به بافت آن آسیب وارد کند.

ضربانی که قلب دارد ضربه الکتریکی است و باید اکسیژن کافی مصرف شود.

صدای تاپ تاپ  ضربان قلب توسط چهار سوپاپ  موجود در قلب ایجاد می شود.

اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ یک پرچم قرمز برای مشکلات قلبی است و فرد نیاز به تست قلب پیدا خواهد کرد. دلیلش هم عدم خون رسانی به عروق کوچک دستگاه تناسلی مردان است که ممکن است نشان از آسیب دیدگی یک رگ بزرگتر باشد.اما از طرفی رابطه ی جنسی منظم می تواند با کم کردن استرس احتمال ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهد.

خنده موجب تعدیل هورمون های استرس، کاهش التهاب شریان ها و افزایش کلسترول خوب یا HDL می شود که خود موجب بهبود یافتن عملکرد قلب شده و اثری ۲۴ ساعته دارد.

 سرعت ضربان قلب جنین  حدود دو برابر  یک بزرگسال، در حدود ۱۵۰ ضربه در دقیقه است.
به طور معمول، قلب یک زن تندتر از یک مرد است. میانگین ضربان قلب انسان است حدود ۷۰ ضربه در دقیقه است، در حالی که زن به طور متوسط دارای یک ضربان قلب ۷۸ ضربه در دقیقه است.
یک نوار متر را دور کمر خود بگیرید. اگر اندازه ی دور کمرتان بیشتر یا کمتر از نصف قدتان بود، شما مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستید.
خنده از ته دل باعث افزایش جریان خون(۲۰%) به تمام نقاط بدن می شود. به همین خاطر است که می گویند خنده بهترین پادزهر در مقابل استرس می باشد.
یک سیکل قلبی (شامل انقباض و پمپاژ خون و سپس آرام شدن ماهیچه) که ما به آن ضربان قلب می گوییم ۰٫۸ثانیه طول می کشد.
اولین ضربان قلب  در چهار هفته پس از لقاح  شروع می شود
تحقیقات ثابت کرد که اگر زن و شوهر ی که عاشق هم هستند  برای سه دقیقه به چشم یکدیگر زل بزنند، ضربان قلب آنها  همگام سازی می شود.
داشتن یک گربه خطر ابتلا به حملات  و سکته های قلبی را بیش از یک سوم کاهش میدهد.
اگر تمام عروق خونی بدن را در یک مسیر مستقیم قرار دهیم، طول آن چیزی حدود ۹۶۵۶۰٫۶۴ کیلومتر خواهد بود که می توان آن را ۲ دور دورِ کره ی زمین پیچید.
با بالارفتن میزان آلاینده های هوا، شاهد بیشترین تعداد افراد بستری شده به علت مشکل قلبی در بیمارستان ها هستیم. طبق بررسی ها بیشترین حملات قلبی جدی در روزهایی با هوای آلوده اتفاق می افتد.ممکن است نشانه های بیماری قلبی با آنچه شما فکر می کنید متفاوت باشد.
در حالی با گوش دادن به موسیقی،  ضربان قلب هم تغییر میکند بستگی به ریتم موسیفی ضربان قلب هم تندتر یا کند تر می شود
داشتن ارگاسم ۳-۴ بار در هفته می تواند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب به نصف کاهش دهد.
یکی دیگر از پرچم های قرمز مشکلات قلبی و عروقی افزایش اندازه ی کفش است. وقتی قلب با شکست مواجه می شود، بدن سعی در حفظ آب بدن می کند که موجب تورم پاها می گردد.

هر اتفاق عاطفی ناگهانی می تواند باعث مشکلی به نام سندروم قلب شکسته شود که به آن کاردیومیوپاتی ناشی از استرس نیز می گویند.قلب بزرگ تر همیشه به معنی پمپاژ بیشتر و قوی تر خون نیست و اغلب نشانه ای از یک مشکل است.موجی از هورمون های استرس مانند آدرنالین موجب بزرگ شدن بخشی از ماهیچه ی قلب به طور موقت می شود که قدرت پمپاژ آن را کاهش می دهد.

علیرغم باور عمومی، قلب در هنگام عطسه از حرکت باز نمی ایستد و به احتمال زیاد به دلیل فشاری که هنگام عطسه به قفسه ی سینه وارد می شود یک ضربان قلب حس نمی شود.

بر خلاف دیگر اندام ها و بافت های بدن، قلب آسیب دیده نمی تواند خودش بهبود پیدا کند، اما اندام ها و بخش هایی مانند پوست و استخوان بعد از بریدگی و یا شکستگی در جهت ترمیم خود تلاش می کنند.
به همین دلیل درمان فوری یک حمله ی قلبی ضروری است و هر یک دقیقه که بگذرد، تسکین قلب دشوارتر می شود.

گاهی ابتلا به بیماری قلبی و درمان و مراقبت های بعد از آن موجب بهتر شدن وضعیت سلامت قلب حتی نسبت به گذشته می شود. اغلب مردم پس از انجام یک جراحی قلب، ورزش منظم و تغذیه ی سالم را پیش می گیرند.

 

 

 


درباره حسین غلامیمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>