دانستی ها

ظرفیت مغز انسان چقدر است

دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که ظرفیت مغز انسان ده برابر بیشتر از آن میزانی است که در گذشته تصور می شد. به گفته دانشمندان آمریکایی که ظرفیت ذخیره سازی سیناپس های مغز را اندازه گیری می کنند اتصالات مغزی محل ذخیره حافظه مغز است و مغز می تواند اطلاعات ۴.۷ میلیون کتاب را حفظ کند…

محققان دریافتند به طور متوسط هر سیناپس می تواند تقریبا ۴.۷ بیت اطلاعات را نگه داری کند. این بدان معناست که ظرفیت مغز انسان یک پتابایت معادل یک تریلیون است یک پتابایت معادل ۲۰ میلیون فایل های اداری ۴ کشو که با اسناد متنی پر شده، ۱۳.۳ سال ضبط فیلم HD-TV، ۴.۷ بیلیون کتاب یا ۶۷۰ میلیون صفحه وب است.

حجم بسیاری زیادی از اطلاعات می تواند همزمان در بخش های مختلف مغز ذخیره شود اما دسترسی به آرشیو اطلاعات و خاطرات ذخیره شده بسیار کم تر از میزان ذخیره شده است.

استاد تری سنجنوفسکی، از موسسه سالک مطالعات بیولوژیکی در کالیفرنیا گفت: کشف این میزان ظرفیت مغزهمانند بمب واقعی در حوزه علوم اعصاب است و ما توانستیم قفل اصول طراحی نورون های هیپوکامپال را بازگشایی کنیم و به این موضوع پی ببریم که این نورون ها چگونه با انرژی کم اما قدرت محاسباتی بالا عمل می کنند؛ اندازه گیری های جدید ما ظرفیت حافظه مغز را تا ۱۰ برابر بیشتر نشان داد این ۱۰ برابر یا همان ۱ پتابایت به طور تقریبی معادل ظرفیت شبکه جهانی وب است.

به طور واضح تر، با وجود این که دانشمندان اغلب ظرفیت مغز ما را با اصطلاحات کامپیوتری توضیح می دهند، مغز ما به مراتب پیچیده تر و انعطاف پذیر تر از هارد دیسک است و به شیوه ای بسیار متفاوت عمل می کند.

روش کار مغز ما بدین صورت است که با کدگذاری حافظه به پالس های الکتریکی با شلیک نورون ها در مناطق مختلف مغز و ایجاد یک تار پیچیده از پالس ها، افکار و تجارب ما را رمزگذاری می کنند. این به این معنی است حافظه در سراسر مغز توزیع می شود؛ درست بر خلاف یک کامپیوتر، که فقط دارای یک مکان خاص برای هر فایل است.

همان طور که رابرت اپستین در ابدیت اشاره می کند، مغز انسان کلمات یا قوانینی را که به آن می گوید چگونه آن ها را دستکاری کند، ذخیره نمی کند و نیز مغز هیچ گونه نمایشی برای محرک های بصری ایجاد نمی کند و نیز آن ها را در یک بافر حافظه کوتاه مدت ذخیره و سپس آن را به یک دستگاه حافظه بلند مدت منتقل نمی سازد.

برچسب ها
مخ چگونه اطلاعات را ذخیره می کند مغز انسان چند گیگ است مقدار ذخیره سازی مغز انسان

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن