دانستی ها

پردازنده یا CPU چیست

پردازنده یا همان CPU که واحد پردازشگر مرکزی نیز گفته می شود، مغز سیستم شماست. تمامی اطلاعاتی که وارد یا خارج می شود از داخل این بخش عبور می کند. به عنوان مثال کار ساده ای مانند باز کردن یک پنجره در ویندوز (مثلا My Computer) چند پردازش دارد که در آن واحد به وسیله پردازنده انجام می گیرد…

پردازنده ها، دارای بخش های مختلفی است که هر یک خصوصیات و عملکردهای خاص خود را دارند. هر دستورالعملی که به سمت پردازنده برای پردازش فرستاده می شود دارای چند دوره (Cycle) زمانی است.

در گذشته ما شاهد چهار مرحله برای پردازش داده ها در پردازنده های مرکزی ابتدایی بودیم، اما امروزه این مراحل به نسبت نوع معماری ای که شرکت سازنده به کار می برد، متفاوت است. پس متوجه شده اید که این بخش تا چه میزان می تواند بر کارایی کلی سیستم شما تاثیرگذار باشد.

پردازنده های امروزی علاوه بر تفاوت در عملکرد، تفاوت های دیگری نیز مانند تعدد هسته نیز دارند. برخی آنها دارای دو هسته پردازشی و برخی بیشتر هستند. در این باره در شماره های بعد مفصل تر بحث خواهیم کرد؛ چراکه صحبت درباره آن از حوصله این مطلب خارج است.

دوال کُر

پردازنده های مورد استفاده در کامپیوترها می توانند دارای چند هسته باشند؛ اما این چند هسته یعنی چه؟ یعنی بادامی که دو مغز یا بیشتر داشته باشد. پردازنده های چند هسته ای هم دقیقا همانند همان بادامی هستند که وقتی پوست سختش را می شکنید دو تا مغز به جای یکی می بینید و لبخندی پیروزمندانه بر لبانتان می نشیند!

توجه کنید هر پردازنده دارای یک سری ترانزیستور است؛ این ترانزیستورها برمبنای نوع چیدمانشان(CPU Configuration) در سطح پردازنده، کارکرد متفاوتی دارند؛ جالب اینجاست که پردازنده های امروزی می توانند تا چند میلیارد ترانزیستور داشته باشند!

چینش تمامی این پردازنده ها (که هرکدام را یک هسته می نامیم و هرکدام ترانزیستورهای مختص خود را دارند) روی یک سطح قرار می گیرد با عنوان Die Processor (بخوانید دای پراسِسور) به معنی سطح پردازنده.

حالا پردازنده چند هسته ای (چند مغزی!) یعنی چه؟ یعنی چندتا از این هسته های پردازشی (Core Processors) روی سطح یک Die قرار گیرند. توجه داشته باشید که سطح یک دای معمولا چیزی حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلی متر مربع است؛ یعنی به اندازه یک سکه کوچک.

از حدود سال ۱۳۸۴ به این سو، پردازنده ها دارای دو یا تعداد بیشتری هسته پردازشی شدند. دقت داشته باشید که همیشه تعداد هسته های پردازشی زوج است، نه فرد؛ البته در معدود دفعاتی دیده شده است که شرکت سازنده یکی از پردازنده های چهارهسته ای خود را خاموش کرده است و به عنوان پردازنده ای سه هسته ای وارد بازار کرده، اما همیشه یادتان باشد که پردازنده ها تعداد هسته های زوج دارند!

حال برسیم به اصل مطلب! اصطلاح دوال کُر چیست؟ دوال کُر اصطلاحی است که به پردازنده های دارای دو هسته پردازشی گفته می شود. این موضوع هم برای شرکت Intel و هم برای شرکت AMD صادق است؛ یعنی هر دو شرکت برای پردازنده های دو هسته ای خود از این نام بهره می برند.

اما Core 2 Due چیست؟ این نامی است که خود شرکت اینتل برای پردازنده های دو هسته ای خود در نظر گرفته است و تفاوتی ساختاری چه از نظر معماری و چه از نظرهای دیگر با Core Duo ندارد! اما این داستانی که برای شما تعریف کردیم برمی گردد به چند سال پیش که دانستن این موارد هنوز هم خوب است!

پردازنده های امروزی خاندان اینتل با عنوان Core ix نامگذاری شده اند. این سری از خاندان اینتل دارای نام هایی از قبیل Core i3 و Core i5 و Core i7 هستند.

فروشندگان معمولا به دلیل نامگذاری این پردازنده ها با اعداد فرد، آنها را با عنوان پردازنده هایی دارای ۳، ۵ و ۷ هسته پردازشی به خریداران می فروشند! اما همان طور که گفتیم ما در معماری ساخت پردازنده ها، پردازنده هایی با تعداد هسته های فرد نداریم. پس داستان واقعی از چه قرار است؟ معمولا پردازنده های سری Core i3ها (پردازنده های با توان پایین و توان مصرفی کمتر) دارای دو هسته پردازشی به همراه فناوری Hyper Threading (بخوانید: هایپر تریدینگ!) هستند و پردازنده های Core i5 (پردازنده هایی با توانایی متوسط) دارای چهارهسته پردازشی و بدون فناوری Hyper Threading بوده و در آخر پردازنده های حرفه ای Core i7 ها با تعداد چهارهسته پردازشی یا بیشتر هستند.

برچسب ها
CPU چیست پردازنده چه کاری انجام می دهد پردازنده چیست

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن