اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

چرا صدف ها صدای دریا می دهند

چرا صدف ها صدای دریا می دهند

اول از همه اینکه مهم نیست چقدر صدف ما صدای امواج اقیانوس می‌دهد مهم این است که این صدا، صدای موج اقیانوس نیست!

پس این صداها که با گذاشتن صدف روی گوشمان می‌شنویم چیست و چه دلیلی دارد؟

پس این صداها چیست که با گذاشتن صدف روی گوشمان می‌شنویم؟ در یک کلمه این‌ها صداهای محصور شده و گرداننده در وجود ما و اطراف ماست که چون خیلی خیلی آرام هستند در حالت عادی نمی‌شنویم. برای اینکه این صداها را بشنوید شما احتیاج به یک وسیله تشدید کننده صدا دارید. راحتترین وسیله این است که با دهان خود یک O درست کنید و انگشت خود را روی گلوی خود تکان دهید. در این حالت شما باید یک صداهایی بشنوید O را بزرگتر و یا کوچکتر کنید تا صداهای متفاوت‌تری بشنوید. کاری که شما می‌کنید مانند این می‌ماند که با دهان خود یک تشدید کننده صدا ایجاد می‌کنید که در واقع صدا با ارتعاشات هوا در یک حفره باز ایجاد می‌شود.

 

صدف‌های حلزونی که شما به آن گوش می‌دهید هم چیزی شبیه به مثال بالا هستند.

در گذشته بعضی ها به اشتباه فکر می کردند که این بود که صدای دریا و باد در درون صدف ثبت شده است.یکی از نظریه های دیگر که طرفداران زیادی داشت این بود که ما وقتی صدف را به گوشمان می چسبانیم، صدای گردش خون خودمان را می شنویم.ولی این نظریه هم نادرست است . چون صدای گردش خون انسان فقط با گوشی های قوی پزشکی شنیده می شود.کارشناسان می گویند:صدای صدف و آوازی که از درون آن می شنویم ، صدای جابه جایی هوا است.

وقتی هوا در مسیر پر پیچ و صدف حرکت می کند ، صداهایی با تن های مختلف ایجاد می کند مانند اتفاقی که هنگام دمیدن در ساز فلوت می افتد.

این واقعیت که صدف‌های دریایی صدای اقیانوس و امواج می‌دهند کاملا تصادفی است هر نوع تشدید کننده صدایی که در مقابل گوش شما قرار بگیرد دقیقا همین صدا را ایجاد می‌کند. به همین سادگی!


درباره حسین غلامیمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>