دانستی ها

ابوالهول چیست؟

ابوالهول بزرگ جیزه که اغلب با نام ابوالهول خونده میشه، تندیسی از جنس سنگ آهکه که  واقع در جیزه، مصر، که به شکل ابوالهولی نشسته. این تندیس، همانند یک ابوالهول افسانه‌ای شکل شیری با بدن انسان روداره،و در کرانه شرقی رود نیل قرار داره.

این تندیس بزرگترین سازه سنگی ساخته شده توسط انسان بر زمینه که ۷۳٫۵ متر طول، ۶ متر عرض، و بیش از ۲۰ متر ارتفاع داره. این تندیس رو کهن‌ترین سازه‌ تندیس‌ وار ساخته شده در جهان می‌دونن که توسط فرعون خفرن- از پادشاهان دودمان چهارم مصر – ساخته شده.

این تندیس در سال ۱۸۱۶ توسط کاپیتان کاویجیالا کشف شد و در اون هنگام معبدی میان دو پای جلویی شیر وجود داشته. پس از اون این تندیس گستون مسپرو و آگوست ماریت مورد بازبینی قرار گرفت.

در کتاب‌های باستانی مصر، واژه ابوالهول به معنای «سرور» اومده. مردمان قدیم معتقد بودن که «سرور» هوش و چابکی و نیروی انواع حیوانات رو داره. اونها همچنین اعتقاد داشتن که او این نیروها رو به وسیله در سر کردن پوست حیوانات یا بر روی سر  گذاشتن اونها، بدست میاره. به همین جهت مصریان از سروران خود مجسمه‌هایی می‌ساختن که نصفی ‌ازشون شبیه انسان و نصف ‌دیگه شبیه به حیوان بوده.

شخصی‌ که چهره اش‌ به عنوان‌ الگو برای ‌مجسمه غول‌ آسای‌ ابوالهول‌ که از ۴۶۰۰سال‌ پیش‌ نگهبان‌ اهرام‌ ثلاثه مصره، مورد استفاده قرار گرفته، هنوز مانند یک‌ معماست‌.

باستان‌‌شناسان‌ عقیده دارن صورت ‌ابوالهول‌ از چهره فرعون‌ خفرن پسر خئوپس‌ الگوبرداری‌ شده، با این‌ حال‌ واسیلی‌ دو بروف‌ تایید میکنه، این‌ چهره خود فرعون‌ خئوپسه. فرعون‌ خئوپس‌، مشهورترین‌ فرعون‌ سلسله ‌فراعنهی باستان‌ قدیم،‌ بین‌ سال‌های‌۲۷۰۰ تا ۲۲۰۰ قبل‌ از میلاد و از سلسله سوم‌ تا ششم‌ فراعنه ‌باستان‌ قدیم‌ بوده؛ با این‌ حال‌ این‌ مجسمه غول‌آسا که به افتخار او ساخته شده بوده رو هرگز ندید؛ چون قبل‌ از خلقش درگذشت‌.

معماهای بی‌جواب ابوالهول‌ها به sorties مشهورن. کلمه soros در زبان یونانی به معنای ((خرمنه))  چرا که معمای خرمن، لاینحل ترین سوال ابوالهول‌ها به حساب میاد:
ابوالهول: ایا یک دانه گندم میتواند به تنهایی خرمنی بسازد؟! دو دانه گندم چطور؟! سه دانه گندم؟
ابوالهول این سوال‌های سلسله وار رو از تو میپرسه و پاسخ تو به هر کدام از آنها یک نه قاطع خواهد بود. احتمالا یک شبانه روز میگذره و تو وقتی به خودت میای که او  میپرسه: آیا ده هزار دانه گندم خرمنی تشکیل میده؟! اون وقت هست که تو بازی رو باختی بدون ان که مرز تبدیل دانه به خرمن رو دونسته باشی.

فرض کنید که در آخرین لحظه جرات می‌کنین و به ابوالهول می‌گین بله، ده هزار گندم یک خرمنه. در این صورت ابوالهول سوالاتش رو اینجوری ادامه میده: اگر ده هزار دانه گندم خرمنی بسازد، پس نه هزار و نهصد و نود و نه گندم هم خرمنی می‌سازد . . . آن اعداد را یکی یکی پایین می‌آید تا به صفر برسه و اون وقته که می‌تونین اون اعداد رو شمارش معکوس زندگیتان به حساب بیارین! معماهای ابوالهول نشان میده ساده‌ترین مفاهیمی ‌که فکر میکنین بهشون آگاهی دارین، در واقع تاریک‌ترین نقاط فکر هستن. همه ما ادعا می‌کنین تفاوت یک دانه گندم و خرمن رو می‌دونیم ولی ابوالهول‌ها به ما ثابت می‌کنن که ما هیچی نمی‌دونیم. اون چیه که صبحگاهان با چهار پا راه می رود ظهر با دو پا ولی در شامگاه به سه پا حرکت می کند؟

تنها کسی که توانست جواب این معما را درست بدهد شخصی به نام اودیپ بود به ابوالهول گفت:

« مقصود تو از این معما انسان است زیرا او در کودکی که صبح زندگی به شمار می رود روی چهار دست و پا راه می رود. وقتی که بزرگ شد ایستاده یعنی با دو پا گام بر می دارد. اما در زمان پیری که شامگاه زندگی است از عصا کمک می گیرد و در نتیجه با سه پا حرکت می کند.»

چون پاسخ «اودیپ» صحیح بود ابوالهول از شدت خشم خودش رو از فراز صخره به پایین پرت کرد و جانشو از دست داد.

برچسب ها
ابوالهول اهرام مصر راز های جالب ابوالهول مجسمه ابوالهول مصر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن