دسته‌بندی نشده

علامت های نگهداری از لباس

همه ما در زندگی روزمره خودمون با انواعی از لباس ها سر و کار داریم. همه ما هر سال برای یک بار هم که شده به خرید لباس نو میریم؛ اما آیا تا حالا براتون سوال شده که علامت هایی که در کنار مارک و کشور صادر کننده گذاشته شده چی هستن و هر کدوم چه معنایی دارن؟
به یقین همه لباس ها مثل هم نیستن و هر کدوم جنس، طرح و نوع دوخت متفاوتی دارن و باید از هر کدام به شکل خاص خود استفاده و نگهداری کرد. شکل ها و علامت های نگهداری از لباس به ما در نگهداری از لباس ها کمک می‌کنن؛ این علامت ها بین المللی هستن و در کل دنیا یک معنی و مفهومی دارن. علامت ها همچنین به شما کمک می‌کنن تا بدونید که چجوری لباس خودتون رو بشورید، خشک کنید و یا حتی به چه شکل اتو بکشید.
اگر با علامت های نگهداری از لباس آشنا نیستید و می‌خواین که لباس های شما طول عمر بیشتری داشته باشن با ما در گروه سوال دات آی آر همراه باشید تا به بررسی انواع علامت ها و معنی اون ها بپردازیم.

علامت های شستشو

علامت تشت آب، نحوه شستشو لباس ها رو نشون میده. اگر داخل تشت آب “دما” نوشته شده باشه به این معنیه که درجه ماشین لباس‌شویی باید بر حسب اون تنطیم بشه؛ گاهی بجای نداشتن درجه داخل تشت از دایره های ریز استفاده می‌کنن. یک دایره داخل تشت نشان دهنده ۳۰ درجه هست، دو دایره یعنی ۴۰ درجه، سه دایره یعنی ۵۰ درجه و تا ۶ دایره وجود داره.

گاهی وقتا هم زیر تشت خطوطی کشیده شده؛ یک خط نشان دهنده الیاف مصنوعیه، یعنی ماشین لباس‌شویی باید در حالتی تنظیم بشه که هم ضد چروک باشه و هم به بافت پارچه آسیب نرسونه. اگر هم زیر تشت دو خط کشیده شده بود باید ماشین لباس‌شویی در ملایم‌ترین حالت گذاشته بشه.

اگر روی تشت آب ضربدری کشیده شده بود، هرگز نباید اون لباس رو تو خونه چه با دست و چه با ماشین لباس‌شویی شست و حتما برای شستشوی اون باید به خشک شویی ببرید.

علامت دست داخل تشت آب به این معناست که لباس فقط باید با دست شسته بشه. ممکنه که در کنار دست، دما هم وجود داشته باشه که در این صورت باید به دمای آب هم توجه کرد.

یکی دیگه از علامت های شستشو یک لباسیه که به اصطلاح چلونده شده و روی اون یک ضربدر خورده، در حقیقت این علامت می‌خواد بگه که هرگز برای خشک کردن و گرفتن آب لباس اونو مچاله یا فشار ندید.

علامت های نحوه خشک کردن لباس ها

اگر علامت های نگهداری از لباس به شکل مربع بودن، مربوط به خشک کردن لباس ها هستن.

اگر دو خط اریب در گوشه مربع دیده بشه به این معنا هستش که لباس نباید زیر نور آفتاب خشک بشه و برای خشک کردنش باید از سایه استفاده‌ کرد.

بعضی وقتا یک خط افقی وسط مربع وجود داره که به ما می‌فهمونه اون لباس باید در یک سطح صاف و هموار خشک بشه و نباید برای خشک کردنش اونو آویزون کرد. بعضی وقتا هم سه خط عمودی داخل مربع هستن که به ما میگن لباس باید توسط چوب لباسی در یک محیطی باز خشک بشه.

اگه که زیر مربع یک خط وجود داشته باشه به ما می‌فهمونه که لباس باید با برنامه ضد چروک و به همراه چرخش در خشک کن، خشک بشه. اگر هم دو خط زیر اون باشه یعنی باید با برنامه لباس های نرم و لطیف و بدون چرخش داخل خشک کن انداخته بشه.
اگر هم بالای مربع یک خط منحنی وجود داشته باشه به این منظوره که برای خشک کردن لباس ها می‌تونین اونا رو رو بند پهن کنین.
یکی دیگه از علامت های نحوه خشک کردن لباس مربعیه که داخلش یک دایره داره و روی اون ضربدر خورده؛ این علامت به این معناست که به هیچ وجه برای خشک کردن اون لباس نباید از خشک کن استفاده کرد. وقتی که ضربدری روی این علامت وجود نداشت می‌تونین از خشک کن استفاده کنین. بعضی وقتا هم یک تا سه دایره داخل علامت مربع و دایره داخل اون وجود داره که بر دمای خشک کردن لباس اصرار داره؛ سه نقطه به این معناست که لباس با دمای بالا خشک بشه، دو نقطه یعنی دمای متوسط برای خشک کردن لباس کافیه و یک نقطه به این منظوره که لباس با دمای پایین خشک بشه.
اگر روی مربع ضربدر خورده باشه یعنی نباید برای خشک کردن لباس اونو فشار داد.

علامت های مربوط به خشک شویی

اگر علامت استفاده روی لباس به شکل دایره بود، به نحوه خشک شویی اون ها ربط داره. باید توجه داشته باشین، وقتی که لباس های خودتون رو به خشک شویی می‌برین به مسئول خشک شویی این موارد رو بگین چون ممکنه که درباره اونا چیزی ندونه.
اگر فقط یک دایره دیدین یعنی نباید لباس رو خودتون بشورید و حتما باید به خشک شویی مراجعه کنین. اگر ضربدر داخل دایره وجود داشت یعنی نباید لباس رو به خشک شویی ببرید.
امکان داره یکی از سه حرف A، F و P داخل دایره دیده بشه؛ حرف A به این معناست که مجاز هستید که با هر ماده شوینده‌ای شسته بشه و هیچ محدودیتی نداره، حرف F میخواد اینو به ما بگه که لباس فقط با مواد پترولیوم باید خشک بشه و حرف P یعنی بهتره که از مواد تری کلیریها برای خشک شویی استفاده بشه.

علائم مربوط به استفاده از سفید کننده ها

این علامت ها به شکل مثلث هستن. مثلث خالی به این معناست که برای شستشو باید از سفید کننده ها استفاده کرد و اگر ضربدری داخل اون بود یعنی نباید از سفید کننده ها برای شستشوی اون لباس استفاده کرد.
اگر حرف cl داخل مثلث وجود داشت نشان دهنده اینه که استفاده از سفید کننده های کلردار مشکلی ایجاد نمی‌کنه و اگر دو خط موازی داخل مثلث بود، از کلر برای شستشو نباید استفاده کرد.

علائم مربوط به استفاده از سفید کننده ها و اتوکشی در لباس ها
علائم مربوط به استفاده از سفید کننده ها و اتوکشی در لباس ها

علامت هایی مربوط به نحوه اتوکشی لباس ها

همونطور که قبلا هم گفتیم اگر شکل اتو دیده شد به این معناست که میشه لباس رو اتو کرد و اگر روی اون ضربدر وجود داشت نباید اون لباس رو اتو کشید.
بعضی وقتا دایره هایی بین یک تا سه عدد داخل علامت اتو وجود داره که دمای مناسب اتو برای اون لباس رو مشخص میکنه. یک دایره یعنی دمای اتو ۱۲۰ درجه باشد، دو دایره ۱۵۰ درجه و سه دایره ۲۰۰ درجه.
اگر زیر علامت اتو شکل بخار رو می‌بینید که ضربدر خورده به این معنای که به هیچ وجه لباس اتو بخار نشه چون به جنس الیاف اون آسیب می‌رسونه.

برچسب ها
شستشوی لباس علامت های لباس علامت های نگهداری از لباس لباس لباس ها مارک ها نگهداری

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن