اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

عدد های روی بطری نشانه چیست؟!

عدد های روی بطری نشانه چیست؟!

اگر با دقت به بطری ها، ظروف و بسته بندی های پلاستیکی نگاه کنید متوجه وجود یک علامت مثلثی شکل (که با سه فلش انحنا دار ترسیم شده)، به همراه عددی داخل و یا حروفی در زیر آن می شید. معنی هر یک از این علامت ها چیست؟ کدوم یکی نشان دهنده بی خطر بودن برای سلامت انسانهاست؟ آیا این اشکال جنس پلاستیک هستن؟ با سوال.آی آر همراه باشید.

نشان نوع پلاستیک = جنس پلاستیک

بهتره قبل از خرید آب معدنی به نشانه های استاندارد اون و همچنین عددهای درج شده در زیر بطری دقت زیادی کنید. این اعداد به شما اطلاعاتی درباره کیفیت مواد تشکیل دهنده بطری می دهن. این ارقام از ۱ تا ۷ هستن که هرکدام گویای کیفیت مواد تشکیل دهنده این بطری هاست که اگر از مواد نامرغوب تهیه شده باشند شما را در معرض ابتلا به انواع بیماری ها قرار خواهند داد.

هر یک از سه فلش موجود در نماد بازیافت نمایانگره یک مرحله از فرایندی سه مرحله ایه که یک حلقه بسته (حلقه بازیافت) هست.

مرحله اول نشان دهنده جمع آوری مواد برای بازیافته. این مرحله توسط شما زمانی که مواد قابل بازیافت را جمع آوری و سپس تحویل غرفه های بازیافت میدید انجام می گیره. سپس مواد جمع آوری شده شسته و برای فروش به کارخانه های تولید کننده مواد و وسایل بازیافتی تفکیک می شه.

مرحله دوم در نماد بازیافت نشان دهنده فرآیند ساخته .مواد قابل بازیافت به محصولات جدید برای مصارف خرده فروشی و یا عمده فروشی تبدیل می شَن.

مرحله سوم و نهایی خرید واقعی و استفاده از محصولات ساخته شده از مواد بازیافت شده است.

عدد ۱ یا (PTE)

این نوع پلاستیک رایج‌ترین نوعیه که در دنیا برای بطری‌ های آب معدنی استفاده می‌شه و حاوی ترکیب شیمیایی “پلی اتیلن تری فتالات” است که باعث آزاد شدن گاز تری اکسید آنتیموئین می شه. مواجهه طولانی مدت با این ماده باعث حساسیت تنفسی و پوستی و بروز اختلالات ماهانه و سقط جنین در زنان می شه. اگر فقط یکبار از این بطری استفاده کنید، مشکلی پیش نمیاد اما اگر به دفعات از آن استفاده کنید این گاز از بطری به آب منتقل و بیماری‌زا می‌شه.

عدد ۲ یا (HDPE)

مربوط به ترکیب “پلی اتیلن سنگینه” که در ساخت بطری های مات شیر، آب میوه، روغن های خوراکی، شیشه پاک کن، مایع سفیدکننده، محلول های ضدعفونی کننده و شوینده، شامپو، روغن موتور، کیسه زباله یا خرید، و بسته بندی ماست و کره و …استفاده می شه و بر اساس تحقیقات انجام شده آن را ترکیبی بی خطر می دونن.

عدد ۳ یا(PVC)

این نوع پلاستیک ها در بطری های شیشه پاک کن، روغن های خوراکی ، محلول های ضدعفونی کننده و شوینده، شامپو، روکش سیم ها و…. استفاده می شه و این نوع پلاستیک به دلیل وجود کلرین خطرناکه. از تماس مواد غذایی گرم با این نوع پلاستیک و یا سوزاندن آن جداً خودداری کنید!!!

عدد۴ یا (LDPE)

این نوع پلاستیک ها در بطری هایی که باید قابل فشرده شدن و انعطاف پذیر باشن، کیسه های نان، بسته بندی مواد غذایی یخ زده و…. استفاده می شه. وهمچنین این پلاستیک هیچ ماده سمی را وارد آب درون بطری نمی‌کنه، البته تنها در صورتی که درون بطری آب باشه و به همین دلیل توصیه می‌شه که داخل آن مواد دیگری ریخته نشه!!!

عدد ۵ یا (PP)

این نوع پلاستیک در بطری های حاوی محلول های غلیظ، ظرف ماست، بطری سس گوجه فرنگی، درب پلاستیکی بطری ها و … استفاده می شه. این نوع پلاستیک گرچه مناسب آب معدنی نیست و گرچه پلاستیک سالمیه اما برای ماست یا شربت استفاده می‌شه.

عدد ۶ یا (PS)

این نوع پلاستیک ها در ظروف یکبار مصرف، شانه تخم مرغ، بسته بندی انواع گوشت، بطری های حاوی قرص ها و کپسول ها، و کاور سی دی استفاده می شه. عدد ۶ به معنی وجود “پلی استرن” در بطری است که حاوی استرن بوده و برای مغز سمیه و به سیستم عصبی آسیب می‌زنه که در مواد پلاستیکی از این نوع، ریختن مایعات گرم یا گرم کردن خود ظرف ممنوعه چون بتعث آزاد شدن مواد شیمیایی در آن می‌شه.

عدد ۷ یا (OTHER)

این پلاستیک ها ترکیبی از پلاستیک های دیگرن. این نوع پلاستیک در بطری های آب ١٠ و ٢٠ لیتری، ابزارهای ضد گلوله، عینک های آفتابی، دی وی دی ها، قطعات کامپیوتر و… استفاده می شَن و این نوع پلاستیک حاوی “بیسفنولA” است که سبب اختلالات هورمونی می‌شه و در کاهش تدریجی ترشح هورمون استروژن در زنان دخیله.


درباره حسین غلامیمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>