آیا از آب کلم بنفش می توان به عنوان ترنسول استفاده کرد؟

پرسش

با عرض سلام و خسته نباشید

میخواستم بدونم آیا این که می توان از آب کلم بنفش به عنوان تورنسول استفاده کرد درست است؟ چجوری میتونیم از طریق آب کلم متوجه بشیم که محلول بازی است یا اسیدی؟

 

بدون پاسخ معتبر 0
مهدی علیزاده 8 ماه 1 پاسخ 163 بارمشاهده شد مبتدی 1

درباره مهدی علیزادهمبتدی

مهدی علیزاده علاقه مند به نجوم، وب و فعالیت در زمینه های کد نویسی و وبمستری فعال در مجموعه سبک مدرن، تیم تولید محتوای تخصصی کامیلو و همچنین عضوی از مجموعه استارتاپی رکاد

مرا دنبال کنید

پاسخ ( ۱ )

 1. سلام

  این سوال رو یکی از دوستان من پرسیده بود و به نظرم جالب بود که اون رو در اختیار دیگران هم بزارم و به نظرم میتونه برای افراد مختلف جالب باشه.
  جواب این سوال به صورت خلاصه مثبت هست و میشه از آب کلم بنفش به عنوان کاغذ ترنوسول استفاده کرد. برای انجام این کار توسط آب کلم میتوانید دو برگ از کلم را جدا کنید و با کوبیدن آن ها به همراه مقداری آب معمولی (که برای راحت تر شدن کوبیدن و همچنین رقیق تر شدن آب کلم کاربرد دارد) تا حدی که رنگ آب به بنفشی برسد ماده اولیه به وجود آمده است.
  حالا میتوانید از این آب کلم رقیق شده به عنوان ترنوسول استفاده کنید و اگر در آن مقداری محلول اسیدی یا مثلا مایع ظرف شویی بریزید رنگ آن به سمت قرمزی می رود. (که اگر مقدار اسید کم باشد رنگ به سمت سبز و زرد می رود.) و قاعدتا اگر هم بازی به محلول اضافه کنیم رنگ به سمت بنفش برمیگردد و اگر بازی ای که اضافه کرده ایم مقدار کمی داشته باشد رنگ به آبی میل می کند.

  امیدوارم جذاب و مفید بوده باشه.

  مشاهده دیدگاه

ارسال یک پاسخ

انتخاب