درباره سوال دات آی آرمبتدی

این یک اکانت برای سوالات مردم است. افرادی که دوست دارند به صورت ناشناس سوالات خود را بپرسند میتوانند با ما در ارتباط باشند تا ما سوالاتشان را به صورت کاملا مخفی در سایت منتشر کنیم. علاوه بر این تیم سوال دات ای ار با این اکانت به سوالات بی جواب شما پاسخ خواهند داد.

پاسخ ( ۱ )

 1. سلام

  برای استارتاپ تعریف‌های فراوانی وجود دارد و هرکسی از ظن خود آن را به شکلی متفاوت بیان می‌کند. تعریف زیر ترکیبی است از تعریف‌های پل گراهام، اریک ریس و دیو مک‌کلور: «استارتاپ‌ها نوعی از شرکت‌های نوپا هستند که به‌ سرعت رشد می‌کنند، ولی در ابتدای کار با عدم قطعیت بسیار دست‌ و پنجه نرم می‌کنند به‌گونه‌ای که در آغاز حتی در مورد اینکه مشتری‌شان کیست، چه محصولی می‌خواهند تولید کنند و اینکه چگونه پول در می‌آورند سردرگم هستند.»

  اما تعریف دیگری که اینجا بسیار به کار می‌آید تعریف استیو بلنک است: استارتاپ سازمانی است موقتی که در جستجوی مدل کسب‌وکاری گسترش‌پذیر، تکرارپذیر [و سود ده] است.

  بر اساس این تعریف می‌توان نتیجه گرفت سازمانی که هنوز در مرحله جستجوی مدل کسب‌وکار است استارتاپ است و هنگامی‌که آن مدل کسب‌وکار را یافت از استارتاپ بودن در می‌آید و دیگر استارتاپ نیست. (بسیاری از استارتاپ‌ها [به‌ویژه در سیلیکون ولی] شبانه‌روز تلاش می‌کنند تا از حالت استارتاپی در بیایند و یک شرکت جدی شوند.)

  اما این خط‌کشی وحی منزل نیست و گاهی به شرکت‌های جاافتاده‌تر هم استارتاپ گفته می‌شود؛ بنابراین هنوز متر و معیار محکمی برای تشخیص استارتاپ بودن یا نبودن کسب‌وکارها وجود ندارد. گرچه کسب‌وکارهایی هستند که می‌دانیم قطعاً استارتاپ نیستند: مثلاً خشک‌شویی بزرگ، گاوداری، کارگاه تراشکاری کسب‌وکار کوچک تلقی می‌شوند و نه استارتاپ. همچنین به کارخانه تولید فرش، ماکارونی و پتروشیمی استارتاپ گفته نمی‌شود.

  به هتل و حتی مجموعه‌ای از هتل‌ها استارتاپ گفته نمی‌شود ولی ایربی‌اندبی استارتاپ است. نکته بعدی اینکه با وجودیکه بخش زیادی از استارتاپ‌ها از فناوری اطلاعات استفاده جدی می‌کنند، همه استارتاپ‌ها آی‌تی نیستند و استارتاپ‌هایی هم در زمینه‌های ژنتیک، نانوتک، بیوتک و … وجود دارند.

  استارتاپ نوعی کسب‌وکار نوپا است؛ ولی هر کسب‌وکار نوپا و جدیدی، استارتاپ نیست.

  مشاهده دیدگاه

ارسال یک پاسخ

انتخاب