اجتماعیخانواده و همسرداریروانشناسیمقالاتنماد ها و هنجار ها

نه به شوخی های تحقیر آمیز !

شوخی های تحقیر آمیز

شوخی های تحقیر امیز شامل شوخی هایی است که می تواند ریشه ی عاطفی زوجین را اسیب پذیر کند یا در نهایت از جا بکند.
در هر رابطه ای افراد از یکدیگر انتظار محبت؛ احترام؛ ارزش قائل شدن و… دارند و هیچکس نمی تواند ادعا کند با توهین و تحقیر همسرش می تواند شاد زندگی کند. این فرد همیشه دچار ترس و نگرانی است که ممکن است هر لحظه همسرش شروع کند به ازار و اذیت کلامی وی.
سرزنش کردن؛ مقایسه ی او با سایرین؛ دستوردادن های بی جا و شوخی هایی از قبیل: من باتو ازدواج نمی کردم ترشیده بودی؛ به چی مینازی؛ زن دوم می گیرم؛شوخی فیزیکی؛ شوخی با الفاظ فحش؛ مسخره کردن و… اثار جبران ناپذیری بر رابطه خواهند داشت و این اتفاق مقدمه ای برای ضعیف شدن بستر رابطه است.
در واقع شما بعد از زدن هر حرفی به سختی می توانید در مقام اصلاح ان برایید منظور این است نمی توانید در قالب توهین عباراتی رو بگویید و در اخر ادعا کنید: (شوخی کرده ام خودت میدونی که!)
زیرا این مسئله برای طرف مقابل شما هیچگاه شوخی تلقی نمی شود او نه تنها نخواهد خندید بلکه خدشه ای عمیق به روان او وارد کرده اید.

تفاوت شوخی با توهین

شما تنها می توانید در شوخی کارهایی را انجام دهید و عباراتی را بکار بگیرید که همسر شما نسبت به ان حساسیتی ندارد و بواسطه ی ان ناراحت و غمگین نمی شود.
بطور مثال شما نباید در خیابان عامدانه به فرد دیگری توجه کنید برای تحریک حس حسادت همسرتان یا اندام شخص دیگری را تحسین نمایید. زیرا در اکثر موارد طرف مقابل شما نیز در مقام انتقام جویی ظاهر می شود و رشته ی حرمت زناشویی گسسته خواهد شد.
بطور کلی شوخی سالم یعنی دست نگذاشتن رو نقطه ضعف های یکدیگر و فراموش نکنید هدف از شوخی خنداندن و شادکردن است نه از بین بردن عزت نفس.
پس مراقب باشیم چه می گوییم.

برچسب ها
خانوادگی خانواده روانشناسی شوخی همسر همسرداری

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن