اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

VPN چیست

VPN چیست

برای این که ردپایی از خودتان در فضای اینترنت برای سرویس دهنده اینترنت تان و یا هر شخص دیگری به جا نگذارید، می توانید از شبکه خصوصی مجازی یا به اختصار VPN (مخفف Virtual Personal Network) استفاده کنید؛ اما VPN چیست و چرا باید از آن ها استفاده کرد…

همان طور که از اسمش معلوم است، VPN شما را به جای وارد کردن مستقیم به فضای شلوغ و ناامن اینترنت به یک شبکه خصوصی از اینترنت که فقط محدود به خودتان است، متصل می کند. VPN ها مکان یابی شما را بر اساس آی پی، به جایی که اصلا معلق به شما نیست، انتخاب می کنند. از همین طریق است که شما خودتان می توانید امنیت تان را در فضای اینترنت تامین کنید. یکی دیگر از کاربردهای VPN ها، ریموت کردن کارمندان یک کمپانی به شبکه خصوصی اداره بوده؛ حتی اگر به صورت فیزیکی در اداره حضور نداشته باشند!

به طور کلی استفاده از VPN در دو بخش برای شما مفید خواهد بود. یکی اینکه با فعال سازی آن شما قادر خواهید بود تا توسط سرورهای هاست VPN، به صورت دروغین از یک کشور دیگر به فضای اینترنت دسترسی داشته باشید. این مورد معمولا برای دسترسی به محتواهایی است که در کشور زندگی شما قابل دسترس نیستند. به عنوان مثال نتفلیکیس یکی از آن دسته سرویس دهنده هایی است که در تعدادی از کشورها قابل استفاده و دسترسی نیست و شما با VPN می توانید از آن استفاده کنید. یا مثلا گوگل سرویسی چون آنالیتیک را برای دسترسی ایرانیان مسدود کرده و شما چاره ای جز استفاده از VPN برای دسترسی به این سرویس ندارید.

اما دومین و مهم ترین فایده استفاده از VPN، رمزگذاری تمامی داده های ترافیک شما در فضای اینترنت است. از این طریق تقریبا درصد این که شخصی بتواند ردپای شما را در اینترنت دنبال کند به صفر می رسد و در نتیجه امنیت بالاتری برای تان فراهم می شود. آن شخص می تواند یک هکر معمولی در همان کافی شاپی باشد که از وای فای اش استفاده می کنید و یا یک سازمان که می خواهد از وضعیت شما در اینترنت و تاریخچه اینترنت گردی تان باخبر شود. اگر نمی خواهید از VPN استفاده کنید، هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد؛ اما مواردی که در بالا گرفته شد را هم حتما در نظر بگیرید.

VPN ها در تلفن های همراه و یا کامپیوتر شما قرار می گیرند و با اتصال به سرور های سازنده آن ها، یک اتصال رمزگذاری شده همراه با لینک های قابل اعتماد را در اختیارتان قرار می دهد و شما می توانید توسط آن ها به طور معمولی اما این بار بدون نگرانی و یا محدودیت خاصی از اینترنت استفاده کنید. اما موردی که وجود دارد این است که با اتصال به VPN اطلاعات شما و سوابق وب گردی تان به جای این که توسط ISP خودتان قابل ردیابی باشد، توسط سازنده VPN قابل دسترسی خواهد بود. بنابراین نباید حتما به آن ها اعتماد کامل بکنید و فکر کنید که در فضای اینترنت به طور ۱۰۰ درصد به حالت ناشناس درآمده اید.

به عنوان مثال هنگامی که به گوگل، فیس بوک و یا وب سایت هایی که نیاز به وارد شدن دارند سر می زنید، اطلاعات شما به صورت Cookie ذخیره می گردند و دفعات بعدی هم حتی اگر با VPN وارد شوید، باز هم اطلاعات تان را به صورت ذخیره شده مشاهده خواهید کرد. در این صورت اگر شخصی از همان دستگاه استفاده کند به اطلاعات شما دست خواهد یافت. بنابراین فکر نکنید که با فعال سازی VPN کاملا به صورت ناشناس خواهید بود.

از طرف دیگر تعدادی از سازمان های دولتی و اجرای قانون هستند که می توانند با مجبور سازی سرویس دهنده VPN شما، آن را غیرفعال کنند و از این طریق به مانیتور کردن شما در فضای اینترنت بپردازند. عملی شدن این موضوع به سرورهای استفاده شده در VPN، سرویس دهنده VPN و موارد دیگری مربوط خواهد بود.

از طرف دیگر استفاده از VPN سرعت دانلود و آپلودتان را کاهش می دهد. این مورد به این دلیل است که با استفاده از آن ها به جای این که به طور مستقیم به شبکه اینترنت متصل شوید، از یک رابط که همان VPN است استفاده خواهید کرد و بر همین اساس سرعت انتقال داده ها با افت همراه خواهد بود. البته این مورد به کیفیت VPN شما و سرورهای اتصالی آن هم بستگی خواهد داشت.

پیدا کردن VPN واقعا کار سختی است و نیاز به تحقیق دارد. با استفاده از VPN شما تمامی اطلاعات و داده های شخصی تان را در اختیار ارایه دهنده سرویس می گذارید و به همین دلیل هم باید به دنبال مطمئن ترین سرویس دهنده ها در این زمینه باشید. تعداد زیادی از VPN های رایگان در فضای اینترنت وجود دارند که با ذخیره سازی اطلاعات شما از فضای اینترنت به دنبال اخاذی و ایجاد مزاحمت های مختلف هستند. این موضوع را حتما بدانید که برای داشتن یک VPN خوب باید هزینه کنید و مطمئن باشید سرویس مناسبی را به طور رایگان پیدا نخواهید کرد. از آن جایی که ارایه دادن VPN به کاربر نیاز به هزینه برای تامین سرور است، بدون شک آن دسته از سرویس هایی که به صورت رایگان کار می کنند از راه دیگر هزینه شان را بدست می آورند. یکی از این راه ها می تواند فروش اطلاعات شخصی شما باشد! خلاصه که در انتخاب بهترین سرویس دهنده خودتان تحقیق کنید و برای تصمیم گیری بسیار سخت گیرانه عمل کنید.

نکته بسیار جالب در این بخش این است که راه اندازی و استفاده از VPN بسیار آسان تر از پیدا کردن سرویس دهنده مناسب برای آن است. از هر جایی که VPN را تهیه کرده باشید، نیاز به یک برنامه با نام client software دارید. این اپ را باید در کامپیوتر و گوشی خود نصب کنید تا توسط آن به اکانت VPN خودتان وارد شوید. تنها با چند کلیک ساده و وارد کردن اطلاعات تان، اتصال شما به اینترنت رمزگذاری خواهد شد و به سرور VPN متصل می شوید.

تقریبا در همه موارد به این صورت بوده که شما برای اتصال باید آی پی تان را از یک کشور در جهان انتخاب کنید. به عنوان مثال با انتخاب سرور فرانسه، شما به عنوان یک شخص که در این کشور به اینترنت متصل شده، شناخته خواهید شد.

در طی مدتی که اپ Client باز است، به داده ها و اطلاعات به نمایش گذاشته شده دقت کنید. پیش از اتصال موفق به سرور، وب سایت های خطرناک را باز نکنید. گاهی اوقات برنامه ممکن است به شما سرورهای خاصی را بر اساس میزان سرعت و شلوغی معرفی کند که بهتر است به آن ها هم توجه کنید و سعی داشته باشید تا اتصال تان به این دسته از سرورها باشد.

در آخر این موضوع را بهتر است بدانید که امنیت داشتن در فضای مجازی و اینترنت فقط به استفاده از VPN محدود نمی شود و عوامل زیادی در این زمینه هستند که شما باید آن ها را در نظر داشته باشید.


درباره علی کشت کارمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>