دانستی ها

بزرگترین ستاره کیهان

اگر درشب به آسمان نگاهی‌ بیندازیم ، آن‌ را پر از ستاره می بینیم، اما تنها کسر بسیار کوچکی از ستارگان، با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستند. تعداد ستاره‌های موجود در ۱۰ هزار میلیارد کهکشان جهان قابل مشاهده برای ما، ۱۰۰ میلیارد تخمین زده می شود. این بدین معناست که تقریبا حدود ۱۰ به توان ۲۴ ستاره فقط در محدوده ی دید ما وجود دارد…

 

بزرگترین ستاره جهان چه ستاره ای است و چه تعداد خورشید را می توان درون این چنین ستاره ای قرار داد؟ برای یافتن بزرگترین ستاره کیهان، باید تمامی آنها را رصد کنیم. اما ما تاکنون حتی ستاره های کهکشان راه شیری خودمان را هم به طور کامل رصد نکرده ایم! در کهکشان راه شیری بیش از ۱۰۰ میلیارد تا حتی یک تریلیون ستاره ممکن است وجود داشته باشد.
تعداد کهکشان های عالم هم عددی به همین بزرگی است. پس قابل درک است که چرا تا به حال ستاره شناسان نتوانسته اند تمامی کهکشان ها و ستاره های عالم را رصد کنند.

بزرگترین ستاره کیهان

با این وجود می توان بزرگترین ستاره موجود را شناخت. اما قبل از آن باید بدانیم که منظور از بزرگترین چیست. آیا منظورمان درخشان ترین ستاره است؟ یا بزرگترین از نظر حجمی؟ و یا حتی جرمی؟ ستاره هایی که جرم بیشتری دارند، معمولا چگالی شان کمتر است و بنابراین حجم بیشتری اشغال می کنند.

احتمالا تصور شما نیز از بزرگی، همان حجم یک ستاره و فضایی که اشغال می کند، است. حجیم ترین ستاره ای که تا به حال شناسایی شده و مورد قبول اکثر ستاره شناسان است، ستاره UY Scuti نام دارد. این ستاره تنها حدود ۱۰ برابر خورشید ما جرم دارد، ولی ۳۴۰ هزار بار درخشنده تر از آن است.

بزرگترین ستاره کیهان

با اینکه جرمش خیلی زیاد نیست، اما چون چگالی UY Scuti بسیار کمتر است، باید ۸۵۰ خورشید را به خط کرده و پشت سر هم قرار دهیم تا قطر این ستاره غول پیکر را بتوان پر کرد! تصور کنید که اگر این ستاره به جای خورشید در آسمان قرار می گرفت، سیارات عطارد، زهره، زمین، مشتری و حتی زحل درونش جای می گرفتند!

با اینکه تا همین مقدار هم تصور چنین بزرگی از یک ستاره بسیار سخت است، اما هر چند وقت لیست بزرگترین ستاره های کهکشان ما به روز می شود و احتمالش بسیار زیاد است که تا مدتی دیگر ستاره ای بزرگتر از UY Scuti نیز کشف شود!

برچسب ها
Scuti UY بزرگترین جهان ستاره کیهان کیوان

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن