دانستی ها

اختراع اولین کنترل تلویزیون

اولین کنترل تلویزیون در سال ۱۹۵۰ توسط شرکت Zenith Radio Corporation طراحی شد که البته با یک سیم به تلویزیون وصل میشد. اسم این کنترل تلویزیون Lazy Bone بود …

آیا تا به حال فکر کرده اید کنترل های از راه دور تلویزیون، این ابزارهای کم اهمیت و در عین حال بسیار ضروری زندگی، از چه زمانی به زندگی ما وارد شدند؟! تا به حال به داستان و تاریخچه این ابزار فکر کرده اید؟ می دانید قدمت کنترل از راه دور به چند سال قبل باز می گردد؟ اولین کنترل ها چه شکلی بودند؟

در جولای ۱۹۵۶ برای اولین بار کنترل از راه دور تلویزیون به صورت کاربردی و عملی وارد خانه ی آمریکایی ها شد. گرچه قدمت ایده و طراحی کنترل از راه دور تلویزیون به نیکلا تسلا در سال ۱۸۹۳ باز می گردد. آلمانی ها نیز در طول جنگ جهانی دوم از کنترل از راه دور استفاده می کردند. حتی در اواخر دهه ۴۰ میلادی اولین استفاده کنترل از راه دور به صورت غیر نظامی مطرح شد. کاربرد هایی مانند باز کردن در گاراژ به صورت اتوماتیک در این طرح قرار گرفته بود.

اولین کنترل تلویزیون دنیا Lazy Bone نام داشت. گرچه این کنترل از راه دور بیسیم نبود ولی اولین کنترل تلویزیون به حساب می آید. این محصول با کابل بلندی به تلویزیون متصل بود و از این طریق تلویزیون را کنترل می کردند. این کنترل در سال ۱۹۵۰ توسط شرکت زنیت رادیو (Zenith Radio) ساخته شد.

پنج سال بعد در سال ۱۹۵۵ اولین کنترل از راه دور نوری دنیا ساخته شد. این کنترل توسط مهندسان شرکت زنیت رادیو تولید و طراحی شد. برای کار با این کنترل چهار سلول فوتوالکتریک در چهار گوشه تلوزیون تعبیه شده بود و باید نور تولید شده از Flash-matic را مستقیما به سلول ها می تاباندیم تا توابع آنها فعال شود.

کار کردن با این کنترل خیلی دشوار بود زیرا مجبور بودید نور را مستقیما به سلول خورشیدی می تاباندید و علاوه بر آن در روزهای آفتابی این ابزار کار نمی کرد و نبود روشنایی گاهی کانال ها خود به خود تغییر می کردند.

سال ۱۹۵۶ شرکت زنیت رادیو توانست کنترل از راه دور تلویزیون را تجاری کند. این محصول تجاری شده Zenith Space Command نام داشت و طراح آن یکی از مهندسان زنیت به نام دکتر رابرت آدلر بود. این کنترل اولین کنترل بر مبنای اولتراسوند بود. این نوع کنترل ها تا بیست و پنج سال ساخته می شدند و همان طور که از نامشان پیداست با امواج اولتراسوند کار می کردند.

اختراع ترانزیستور موجب انقلابی در همه ابزار الکترونیکی از جمله کنترل های از راه دور شد. تولید آن ها آسان تر شد و به سبب آن قیمت آنها کاهش چشم گیری پیدا کرد. از آن تاریخ به بعد برای تولید امواج اولتراسوند از کریستال های پیزوالکتریک در کنترل ها استفاده می کنند. تکنولوژی در آن دوران زیاد دقیق نبود و کنترل دستگاه های مختلف می توانستند بر روی هم اثر نویزی بگذارند و امواج اولترا سوند تصادفی تولید کنند. حتی گاهی صدای سنتور باعث عوض شدن کانال ها می شد و گاهی اوقات هم خانم های جوانی که گوش حساس تری داشتند، می توانستند صدای این کنترل ها را بشنوند.

کنترل هایی که تا اواخر دهه ۷۰ تولید می شدند، عملکرد محدودی داشتند، با بعضی از آنها فقط می شد کانال ها را عوض کرد یا صدا را کم و زیاد کرد، بنابراین وقتی بی بی سی در اواخر دهه ۷۰ فناوری تله تکست را ابداع کرد، نیاز جدی به کنترل های پیشرفته تری احساس شد که با آنها بتوان اعمال متعددی انجام داد. شرکت ITT یکی از نخستین شرکت هایی بود که توانست کنترل از راه دور مبتنی بر امواج مادون قرمز را تولید کند.

Harmony One شرکت لوجیتک، نمونه ای از کنترل های مادون قرمز مدرن امروزی است که می توان با کمک آن همه وسایلی که گیرنده مادون قرمز دارند، کنترل کرد.

شرکت فیلیپس با ارائه محصول جدیدی به نام Pronto 9600، کنترل های آینده را طراحی کرد. ابزاری که نه تنها تلویزیون بلکه نور اتاق، در گاراژ، دزد گیر و… را فعال می کند.

برچسب ها
اختراع اولین کنترل تلویزیون اختراع کنترل بی سیم اختراع کنترل تلویزیون کنترل تلویزیون چگونه کار میکند

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن