دانستی ها

اسپویلر یا براگیر اتومبیل

شاید تا به حال نام اسپویلر یا براگیر را شنیده باشید. این قطعه نسبتا مهم در اتومبیل های روزمره و بسیار مهم در اتومبیل های مسابقه ای، نقشی حیاتی را در سرعت های بالا بر عهده دارد…

وظیفه اصلی اسپویلر ها کنترل هوای اطراف اتومبیل، خصوصا عقب آن است. اسپویلر می تواند نیروی تولید شده در حرکت که باعث می شود اتومبیل از مسیر خود خارج شود، خنثی کند. در حقیقت اسپویلر از ایجاد هوای ناموزون در اطراف و یا عقب اتومبیل جلوگیری کرده و سبب می شود تا اتومبیل در سرعت های بالا هم در وضعیتی پایدار قرار بگیرد.

نباید اسپویلر را با باله اشتباه گرفت، باله وسیله ای آیرودینامیکی است که تنها وظیفه آن ایجاد نیروی Down Force است. یک مثال، باله عقب اتومبیل های فرمول ۱ هنگامی که DRS فعال می شود تبدیل به باله می گردند، اما در حالت معمول و بدون فعال بودن DRS نقش یک اسپویلر را بازی می کنند. اگر دقت کرده باشید وقتی DRS فعال می شود سرعت اتومبیل فرمول ۱ بسته به نوع آن ۲۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت افزایش می یابد.

DRS خاموش است و همانند یک اسپویلر عمل می‌کند.

DRS خاموش است و همانند یک اسپویلر عمل می‌کند.

DRS روشن است و همانند یک باله عمل می‌کند.

DRS روشن است و همانند یک باله عمل می‌کند.

مواد سازنده اسپویلر عموما ۴ دسته اند، پلاستیک ABS، فایبرگلاس، فیبرکربن و سیلیکون. بیشتر اسپویلر ها از پلاستیک ABS ساخته شده اند، چراکه قیمت و شکل مناسبی دارند. تنها اشکال این نوع از اسپویلر ها شکننده بودن آن است که بعد از مدتی ممکن است خودبه خود ترک بردارد. فایبرگلاس هم جنس خوبی دارد و هم می تواند به خوبی شکل بگیرد، اما تولید خود ماده فایبرگلاس هزینه بر است. سیلیکون هم به تازگی وارد این عرصه شده و به احتمال زیاد به سبب شکل پذیری عالی آن و طول عمر بیشتر می تواند رقیبی جدی در آینده برای پلاستیک ABS باشد. فیبر کربن هم دوست داران خودش را دارد ولی به دلیل قیمت بالا تنها می توان آن را در اتومبیل های سوپر اسپرت دید.

اسپویلر اگر نامناسب طراحی شود و یا اصلا وجود نداشته باشد، امکان دارد که اتومبیل تعادل کافی در سرعت بالا نداشته باشد. اگر مایل به نصب یک اسپویلر هستید تنها به زیبایی آن و اسپرت شدن اتومبیل خود اتکا نکنید چرا که باید با داشتن طراحی خوب، بتواند اغتشاشات هوایی و نیروی پسا را کاهش دهد. همچنین در انتخاب اسپویلر نباید فکر کرد که هرچه بزرگ تر، بهتر! بلکه برعکس هرقدر اسپویلر کوچک تری استفاده کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. اگر قصد نصب کردن یک باله روی اتومبیل خود دارید، باید بدانید که چنین کاری فقط باید توسط متخصص آن صورت پذیرد چراکه کاری بسیار دقیق و مهم است و در صورت اشتباه نصب کردن، ممکن است نتیجه عکس بدهد و تنها باعث از بین رفتن لذت رانندگی و حتی خود اتومبیل شود.

برچسب ها
اسپویلر چیست اسپویلر یا براگیر اتومبیل اسپویلر یا براگیر ماشین براگیر چیست

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن