اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

روستای کندوان

روستای کندوان

کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی و از آثار تاریخی مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده است…

کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی و از آثار تاریخی مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده است. این روستا دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که به دلیل شکل خانه های آن که به مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده اند است. این اثر در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۵۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معماری بومی روستای کندوان معماری صخره ای می باشد، این روستا به سبب ویژگی معماری صخره ای و بافت مخصوص آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. کندوان یکی از سه روستای صخره ای جهان است که این موجب جذابیت بی نظیر آن شده است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثناء در دنیا به حساب می آید. چرا که دیگر در کاپادوکیه ترکیه و داکوتا آمریکا (هر دو دارای معماری صخره ای هستند) کسی زندگی نمی کند.

روستای کندوان

در حقیقت آنچه به کندوان هویت باستانی و تاریخی داده است، وجود ۱۱۷ خانواده و منزل مسکونی درون توده های مخروطی و هرمی شکل صخره هاست. می توان گفت وجه تسمیه کندوان به خاطر خانه های کندویی شکلی است که در دل این صخره های مخروطی قرار گرفته اند.
اجزا خانه های : تنور ، اتاق ها (شامل نشیمن ، صندوق خانه ، آشپزخانه ، و …) است ؛ قطر دیوارها بین ۲ تا ۲۲ متر است !
کرانه هادرتابستان ها خنک ودر زمستان گرم است .

از محصولات این روستا می توان گردو، گیاهان دارویی، دوشاب (شیره انگور)، عسل و بادام را برشمرد. گلیم، جاجیم و روسری های کلاقه ای از صنایع دستی تولید شده در این روستا می باشد.


درباره علی کشت کارمبتدی

نظرات ( ۲ )

  1. واقعا خوب بود ،، من برم بقیه ببینم

    سایت جالبی دارید واقعا لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

    مشاهده دیدگاه

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>