دانستی ها

سرما چیست

سرما پدیده‌ای است که بر اثر کاهش گرما روی می‌دهد. در دانش فیزیک چیزی به نام سرما دادن وجود ندارد، بلکه گرفتن گرما از ماده باعث عدم وجود گرما شده که به اصطلاح (سرما) می گویند. سرما را نمی‌شود وجه مقابل گرما دانست چرا که گرما از (وجود) دلالت میکند اما سرما امریست عدمی.

سرما پدیده‌ای است که بر اثر کاهش گرما روی می‌دهد. در دانش فیزیک چیزی به نام سرما دادن وجود ندارد، بلکه گرفتن گرما از ماده باعث عدم وجود گرما شده که به اصطلاح (سرما) می گویند. سرما را نمی‌شود وجه مقابل گرما دانست چرا که گرما از (وجود) دلالت میکند اما سرما امریست عدمی.

چرا وقتی به گرما فکر می کنیم به یاد آتش می افتیم و وقتی به سرما فکر می کنیم به یاد یخ می افتیم؟ برای پاسخ به این پرسش به سراغ انرژی جنبشی می رویم. جسم گرم، انرژی جنبشی زیادی دارد و آن را به محیط اطراف خود می دهد. جسم سرد، انرژی جنبشی کمی دارد و انرژی محیط را جذب می کند. واحد گرما ژول است.

در شیمی دو نوع گرما وجود دارد. نوع اول آن از فعالیت فیزیکی حاصل می شود. هر چه فعالیت و تحرک سیستمی بیش تر باشد، برخورد مولکول ها بیش تر می شود. نتیجه ی این برخوردها تولید گرما و افزایش انرژی جنبشی سیستم می باشد.( مانند زمانی که فشار سیستم را افزایش می دهید ). دومین نوع گرما از طریق فرایندهای شیمیایی ایجاد می شود. در این مورد برخی از پیوندهای شیمیایی شکسته و پیوندهای جدیدی تشکیل شده و انرژی آزاد می شود. انرژی آزاد شده به مولکول ها داده می شود که سبب افزایش برخوردها می شود و نتیجه ی آن همانند فعالیت های فیزیکی، ایجاد گرما است. عکس این عمل نیز ممکن است اتفاق بیافتد؛ یعنی گاهی پیوندها شکسته شده و پیوندهای جدید تشکیل می شود و سیستم از محیط انرژی جذب می کند. این اتفاق موجب سرد شدن محیط می شود.

 
سرما چیست
 

همان طور که ماده در اطراف ما وجود دارد، انرژی نیز همه جا در  محیط اطراف ما وجود دارد. مثلاً می گوییم امروز هوا خیلی گرم است. اما چرا هوا گرم می شود؟ یکی از علت های اصلی این امر آن است که خورشید گرما یا انرژی زیادی تولید می کند و مانند یک کوره، کره ی زمین را گرم می کند. وقتی مقدار زیادی از انرژی تابشی خورشید به زمین می رسد، این انرژی به اتم ها و مولکول های موجود در هوا و خاک منتقل می شود و آن ها را گرم می کند. در واقع خورشید سبب افزایش تحرک و فعالیت مولکول ها و افزایش دمای آن ها می شود.

وقتی یک تکه چوب را می سوزانید چه اتفاقی می افتد؟ وقتی چوب می سوزد، انرژی پیوندهای شیمیایی آن آزاد می شود. می دانیم گیاهان برای رشد خود به نور خورشید نیاز دارند. نور خورشید به گیاهان می رسد و به انجام فرایند فتوسنتز کمک می کند. این فرآیند سبب می شود تا انرژی گرفته شده از خورشید در پیوندهای شیمیایی گیاه ذخیره شود. هنگام سوختن چوب این انرژی آزاد می شود که همان گرما است.

برچسب ها
انرژی جنبشی سردی سرما گرما

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

 1. سلام وقت بخیر
  خب گرما تعریف مشخصی داره تقریبا و منبع فعلا مشخصی به نام خورشید داره اما وجود سرما در کیهان چگونه است؟ این انرژی چگونه در همچا وجود دارد؟

  1. سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   همونطور که داخل مطلب بالا گفته شد ما اصلا چیزی به نام سرما نداریم؛ در واقع هر جایی که گرما وجود نداشته باشه سرد هست. گرما یک نوع انرژیه که توسط واکنش های مختلف در تمامی کیهان به وجود میاد. واکنش هایی مثل هم جوشی هسته ای که توی خورشید به وجود میاد. با این حال زمانی که از منابع اصلی انرژی دور میشیم انرژی پخش شده توسط اون ها هم کمتر به ما میرسه و در نتیجه دما کاهش پیدا کرده و به اصتلاح هوا سرد میشه.
   در نتیجه اینکه بخوایم سرما رو یک جور انرژی بدونیم اشتباهه چون سرما یعنی نبود گرما و انرژی؛ البته بخش های زیادی از کیهان هستن که انرژی کمی بهشون میرسه و برای همین عموما سرد هستن و دماشون بسیار پایینه …
   امیدوارم مفید بوده باشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن