دسته‌بندی نشده

نقد سالم در خانواده

نقد همسر شرایطی داره. سعی کنین به هیچ وجه در جمع دوستان و اشنایان و حتی افراد غریبه عیب همسرتون رو بازگو نکنین. چه همسرتون تو اون جمع باشه چه نباشه؛ اگه باشه که شخصیتش رو به معنای واقعی تخریب کردین و زمان میبره تا این تَرَک شخصیتی ترمیم بشه اگرم حضور نداشته باشه بازهم به نوعی دیگه دستاویزی برای بقیه فراهم کردین که به همسرتون دید دیگه ای پیدا کنن.

لازمه انتقاد درست شرایط مناسبه یعنی فردی جز شما و همسرتون حضور نداشته باشه حتی بچتون. همچنین همسرتون برای پذیرش و درک صحبتای شما باید روحیه مساعدی داشته باشه؛ مثلا وقتی از محل کار برمیگرده و خسته است و به چیزی جز یه خواب راحت فکر نمیکنه قطعا زمان این نیست که شروع کنین اونو به باد نقد بگیرین؛ حتی وقتی مطلع هستین همسرتون بابت مسئله ای نگرانی یا ناراحتی داره در این زمان هم همسرتون نمیتونه حرفاتونو متوجه بشه و غالبا افراد دچار سوء برداشت میشن یا در مقابلش جبهه میگیرن یا در نهایت به دعوا منجر میشه. خیلی زیباتره که اول از چند صفت و ویژگی خوب همسرتون یاد کنین تا احساس کنه چقدر شما ریزبینانه و موشکافانه قدر دان زحماتش بودین و تک تک خوبی هاشو دیدین و بعد با حالتی از مهربونی (نه با دعوا نه با ژست طلبکارانه نه با خشم!) بگین:”من خیلی خوشحال میشم و ارامش میگیرم اگه یکم خونه رو باهم مرتب کنیم” یا “من خیلی احساس خوبی پیدا میکنم از اینکه لطف کنی و سیگار نکشی چون من عاشق توام و نمیخوام سلامتیتو از دست بدم”

ابدا احساس نکنین این صحبتا در مورد همسرشما عملی نمیشه چون وقتی شما با سیاست و مهربونی خاصی چندباری باهمسرتون صحبت کنین یقین داشته باشین کم کم در مورد حرفای شما فکر خواهد کرد و براش مهم میشه.

و اینکه فراموش نکنین شما یک ویژگی خاصی از همسرتون رو قراره نقد کنین نه کل شخصیتش رو پس نگین:”و همیشه همینی؛ تو هیچوقت به من توجه نمیکنی” این همیشه و هیچوقت ها احساس بسیار بدی به همسرتون میده و گمان میکنه تاکنون هیچکدوم از الطاف و محبتش رو ارزش نگذاشتین و بخاطر این حس بد یا از روی لجبازی به رفتارش ممکنه ادامه بده.

با جملات اکنده از حس بد و نازیبا و مملو از سردی؛ رابطه زناشوییتون رو به خطر نندازین بلکه با نهایت عشق موانعو بردارین و زندگیتونو بسازین.

مطمئن باشین شمایی هم که درحال انتقاد هستین هم عیب و ایراداتی دارین و خودتونو در صدر نبینین. این تفکر باعث میشه بصورت منطقی تری انتقاد کنین.

و اینکه یادتون باشه شما انتقاد میکنین برای یک زندگی دلنشین تر نه زندگی بی سامان تر و دور شده از محبت.

پس سیاست و درایت و مهربونی حرف اولو میزنه!

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن