اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

عجایب هفت گانه هرم بزرگ جیزه

عجایب هفت گانه هرم بزرگ جیزه

عجایب هفت‌گانه، به هفت اثر برتر معماری و مجسمه‌سازی دوران باستان اطلاق می‌شود. این هفت اثر ظاهراً اولین بار توسط یک فنیقیایی یونانی‌الاصل به نام انتیپاتر صیدایی در قرن دوم پیش از میلاد در یک کتاب ثبت شده‌است، اگر چه این کار به افراد دیگری همچون فیلو اهل بیزانتیوم، استرابون، هرودوت و دیودور سیسیلی نیز نسبت داده شده است. انتیپاتر در شعری در سال ۱۴۰ پیش از میلاد چنین سروده است: «پیش از این به چشم خود دیده‌ام دیوار بابل پر عظمت را که گذرگاه ارابه هاست، و نیز مجسمه زئوس را بر کرانهٔ آلفوس،باغهای معلق و کولسوس آفتاب را، اُبهت اهرام سر به آسمان سائیده و آرامگاه بی کران ماسول را؛ امّا آن زمان که نظاره می‌کردم خانهٔ آرتمیس را بنا شده بر ابرها، نبوغ آن همه اعجاز در نظرم رنگ باخت و با خود اندیشیدم: پس از المپ، خورشید چیزی به این عظمت ندیده است، هرگز.»

نام عجایب هفتگانه جهان که به گوشم می رسد، ناخودآگاه تداعی مبهمی از مجله قدیمی دانشمند و کتاب های دانستنی در برابر چشمانم نقش می بندد و اگر بخواهم نامشان را ببرم، نهایتا چند تا از آن عجایب به خاطرم می آیند. شما چطور؟ از عجایب هفتگانه جهان چه چیزی در ذهن دارید؟

هرم بزرگ جیزه

مصر ، کشوری در شمال آفریقا که در روزگار کهن فرعون ها بر آن فرمانروایی می کردند ، در اوج شکوه و قدرت . در آن زمان اهرام زیادی به دست این پادشاهان ساخته شد که هرکدام هدفی داشتند . هدفشان در خود جای دادن این فرعون ها بود و نگهداری آن ها تا روز رستاخیز و دوباره زنده شدن آنان . پس از مرگ فرعون او را مومیایی می کردند و بعد ار برگزاری مراسم خاص او را به همراه طلا و جواهر و گاهی همسر هایشان به درون مقبره ها می بردند .

مصریان باستان به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشتند . زندگی که بعد از مرگ در انتظارشان بود بسیار زیبا تر از زندگی قبل از مرگشان تصور می شد .

این مقبره ها درون اهرام بودند و دسترسی به این مقبره ها امروزه بسیار سخت است . یکی از این اهرام هرم بزرگ جیزه می باشد که بزرگترین هرم به حساب می آید . در مرکز این هرم مقبره ی خوفو ، فرعونی که در دوره ی چهارم فرمانروایی می کرد قرار دارد .

دستور خوفو یا خئوپس، فرعون سلسله چهارم، ساخته شد.

مصریان باستان به زندگی پس از مرگ اعتقاد فراوانی داشتند و این هرم در واقع مکان مقبره و محل زندگی فرعون پس از مرگ او به شمار می‌آمده‌است. از آنجایی که گنجینه فرعون نیز همراه با او در این هرم قرار داده می‌شد، راه ورود به مقبره بسیار پیچیده و تودرتو است و تعداد زیادی از سازندگان و مهندسین آن نیز در راهروهای آن ناپدید شدند.

هرم در اصل ۱۴۷ متر ارتفاع داشته‌است که در حال حاضر در اثر فرسایش، به حدود ۱۳۷ متر رسیده‌است. هر ضلع قاعده هرم ۲۳۰ متر طول دارد و در ساخت آن از حدود ۲٬۳۰۰٬۰۰۰ بلوک به وزن متوسط ۲٫۵ تن استفاده شده‌است. تاریخ شروع به ساخت این بنای عظیم ۲۵۸۹ قبل از میلاد، همزمان با شروع فرمانروایی خوفو و تاریخ اتمام آن حدود ۲۵۶۹ قبل از میلاد تخمین زده شده‌است. هرم جیزه تنها بازمانده عجایب هفت‌گانه‌ است.

به هنگام مرگ نوری شما را به آغوش می کشد و وارد زندگی پس از مرگ می شوید . این عقیده ی مصریان باستان بود . برای ۳۸۰۰ سال هرم بزرگ جیزه بلند ترین بنا ی ساخته شده به دست انسان بوده است و بسیاری از بازدید کنندگان را شگفت زده کرده است .

خوفو به گفته ی هورودوت پادشاهی ظالم و ستمگر به حساب می آمده . او ۹ پسر داشته و ۱۵ دختر .

زمانی که پس از مرگ پدرش به پادشاهی رسید دستور ساخت هرم را صادر کرد و هزاران کارگر را به کار گرفت . این کارگران وضعیت مناسبی نداشتند و در مشقت کامل کار می کردند . بسیاری از آن ها در طی ۲۰ سال از دنیا رفتند و فرعون کوچک ترین توجهی هم نمی کرد .

بعد از به پایان رسیدن این هرم خوفو بیمار شد . بیماری سخت که در نهایت او را از پای در آورد . بعد از مومیایی کردن وی و برگزاری مراسم تدفین او را در مقبره ای در هرم خوفو به همراه طلا و جواهرات زیادی قرار دادند .

بسیاری از دانشمندان و باستان شناسان احتمال می‌دهند سنگهایی که در ساخت این بنا مورد استفاده قرار گرفته‌اند از معادن استخراج می‌شدند و بعد کارگران آنها را به سوی این مکان منتقل می‌کردند.

در داخل هرم سه اتاق وجود دارد که بزرگترین آن در پایین‌ترین طبقهٔ هرم است. جزئیات عجیبی در مورد این اتاق‌ها وجود دارد که توسط رباتی که مخترع آن یک مهندس آلمانی بنام رادولف گانتن برینک بود کشف شد. تابوت فرعون که از گرانیت قرمز ساخته شده بیش از حد کوتاه است.

هرم منکورع (Pyramid of Menkaure) و هرم بزرگ خوفو (Great Pyramid of Khufu) به طور دقیق در زیر صورت فلکی شکارچی واقع شده‌اند.

درجه حرارت داخلی این هرم ثابت بوده و دمای آن برابر با دمای متوسط زمین (۲۰ درجه سانتی گراد) است.

هرم بزرگ خوفو، دقیقا در مرکز زمین قرار گرفته، این بدان معناست که از سمت شمال/جنوب و شرق/غرب درست در قسمت مرکز قرار دارد.

این هرم را می‌توان از کوهستان‌های اسرائیل و یا حتی سطح ماه نیز مشاهده کرد!

گذرگاه شیب‌دار داخل این هرم، در آن زمان درست در مقابل ستاره قطبی آلفا دراکونیس قرار داشت. این ستاره در آن زمان، ستاره‌ شمال بود. هیچ ستاره‌ی دیگر از آن تاریخ به بعد، هم‌تراز با این گذرگاه شیب‌دار قرار نگرفته است.

در حدود ۲۴۵۰ سال پیش از میلاد مسیح، قسمت جنوبی در اتاق پادشاه، در امتداد ستاره ال نیتاک (Al Nitak) در صورت فلکی شکارچی قرار داشته است. هیچ ستاره‌ی دیگر از آن تاریخ به بعد، هم‌تراز با این قسمت قرار نگرفته است.

خمیدگی‌های طراحی شده در سمت‌های مختلف این هرم، به طور دقیق با شعاع زمین هم‌خوانی دارد.

 


درباره حسین غلامیمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>