اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

کوچک ترین کشور جهان

کوچک ترین کشور جهان

کوچک ترین کشور جهان که خود درون پایتخت کشوری دیگر جای گرفته است. واتیکان، کشوری که تنها از یک شهر تشکیل شده، مرکز فعالیت کلیسای کاتولیک های جهان به شمار می رود. این کشور در نتیجه ی توافقنامه ی لاتران بین سریر مقدس و ایتالیا در ۱۱ فوریه ۱۹۲۹ استقلال پیدا کرد. کشور واتیکان سیتی که همچنین با نام سریر مقدس شناخته می شود، محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک های جهان است…

وقتی واژه کشور را به کار می‌بریم، ناخودآگاه محدوده جغرافیایی وسیع با جمعیتی زیاد را به یاد می‌آوریم، اما در میان بیش از ۲۰۰ کشور جهان، کشورهایی هستند که کمتر از حتی یک کیلومتر مربع مساحت دارند ! با این وجود گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند.
کشورهای لی لی پوتی در دنیا هستند که حتی به اندازه یکی از شهرهای یک کشور بزرگ گسترده نیستند. اکثر این کشورها در اروپا، منطقه کارائیب و اقیانوسیه قرار دارند.
برخی از کشورها با فرهنگ و دولت مستقل خود در عین دورافتادگی، از جمله ثروتمندترین نقاط جهان به حساب می آیند.

پایتخت کشور واتیکان شهر واتیکان است. تنها شهری در جهان که درون یک شهر دیگر قرار دارد. گیج کننده است؟ سریر مقدس کوچک ترین دولت مستقل در جهان است که مساحت تقریبی ۴۴ هکتار را در بر گرفته و تنها حدود ۸۰۰ نفر جمعیت دارد. طول شهر ۰.۶ مایل (۱.۰۵ کیلومتر) و عرض آن ۰.۵ مایل (۰.۸۵ کیلومتر) است؛ مجموع خط مرزی نیز ۲ مایل (۳.۲ کیلومتر) است. واتیکان سیتی- مکانی که طلوع و غروب خورشید در آن از بالای گنبد کلیسای بازیلیکای سن پیترو می گذرد، کلیسایی که توسط مردی افسانه ای یعنی میکل آنژ طراحی شده است.این شهر مکه ی مسیحیان سرتاسر جهان به شمار می رود و تاریخچه ی آن همیشه اعجاب برانگیز بوده است.

 

کوچک ترین کشور جهان

 

شهر واتیکان با وجود اینکه بخشی از کشور ایتالیا است، کشوری مستقل با قدرت تام محسوب می شود. البته موضوع به این سادگی نیست. پس از یک سری کشمکش های طولانی با دولت ایتالیا، در نتیجه ی وضع توافقنامه ی لاتران این کشور ایجاد شد. به موجب این عهدنامه شهر واتیکان در سال ۱۹۲۹ استقلال پیدا کرد و کاتولیک های رم مکان ویژه ای برای خود در ایتالیا بدست آوردند.

نام رسمی شهر واتیکان (Stato della Citta del Vaticano)به معنای دولت شهر واتیکان است.
ریشه ی اصطلاح واتیکان در زبان لاتین است. این کلمه از واژه ی Mons Vaticanus ریشه گرفته و به معنای کوه واتیکان است.
این شهر که مساحتی ۴۴ هکتاری (۰.۴۴کیلومتر) را در بر می گیرد جمعیتی حدود ۸۱۲ نفر ( آمار تا دسامبر ۲۰۱۱) دارد.
واتیکان دارای سیستم بانکی، اداره ی پست، ایستگاه رادیویی، رصدخانه و سیستم تلفن مستقل است.
کلیسای بازیلیکای سن پیترو که در آرامگاه سن پیتر واقع شده در قرن چهارم ساخته شده است. این کلیسا در قرن ۱۶ بازسازی شد، و اکنون یکی از جاذبه های توریستی مهم به شمار می رود ( اصطلاح بازیلیکا به کلیساهای مهم اطلاق می شود).

 

کوچک ترین کشور جهان

 

از شش ورودی شهر، تنها سه دروازه ی پیتزا (Piazza)، آکرو دله کمپانه (the Arco delle Campane) و ورودی موزه واتیکان و گالری ها برای عموم آزاد است.
این شهر نیازمند واردات آب، غذا، برق، گاز و دیگر ضروریات است.
مالیات بر درآمد در این شهر اعمال نمی شود و محدودیتی برای وارد یا خارج کردن پول نیز در واتیکان وجود ندارد.
اداره ی پست خود واتیکان به دلیل سرعت بالای کار در میان مردم رم نیز محبوب است. واتیکان تمبرهای مخصوص به خود را منتشر می کند.
واتیکان نیروهای مسلح ندارد. دفاع نظامی واتیکان بر عهده ی کشور ایتالیا است.
پاپ، کاردینال ها، اعضای گارد سوئیس و روحانیون پاسپورت های خود را از شهر واتیکان دریافت می کنند.
واتیکان هیچ هیئت دیپلماتیکی به آن شکل رایج ندارد؛ روابط خارجی توسط سریر مقدس اداره می شود.
امکان پرداخت حدود ۸٪ از مالیات سالانه ی مردم ایتالیا به واتیکان وجود دارد.
یونسکو شهر واتیکان را به عنوان یک میراث جهانی یونسکو معرفی کرده است، تنها میراثی که خود یک کشور کامل است.

موزه های واتیکان که در سرتاسر جهان شناخته شده اند ۹ مایل طول دارند. باور بر این است که دور زدن کامل در این حلقه حتی اگر فقط یک دقیقه برای تماشا و تحسین هر اثر نقاشی وقت صرف کنید، چهار سال طول می کشد.
ایوانی که پاپ برگزیده ی جدید می ایستد ایوان نیایش (Loggia of the Benediction) نام دارد. دعای اول به نام «به شهر و به جهان» (Urbi et Orbi) توسط پاپ از بالای این ایوان قرائت می شود و میلیون ها نفر در سرتاسر جهان به آن گوش می دهند.
زبان هایی که مردم واتیکان به آن مکالمه می کنند شامل لاتین، ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی است. واتیکان بالاترین میزان سواد یعنی ۱۰۰% را به خود اختصاص داده است.

 

کوچک ترین کشور جهان

 

البته جالب است که هیچ زبانی به عنوان زبان رسمی کشور تحت قانون اعلام نشده است.
گفته می شود که پس از پاپ لئو، پاپ خوآن به مقام رسید. البته پاپ خوآن در حقیقت یک زن بود که در زمان حضور خود در مقام پاپ مورد تجاوز قرار گرفته و باردار می شود. طی یک راهپیمایی از کلیسای بازیلیکای سن پیتر تا بازیلیکای لاتران وی در یک کوچه ی باریک وضع حمل کرده و با افشا شدن این موضوع کشته شده و در همان جا دفن می شود.
واتیکان سیتی پایتخت کشور واتیکان است.
نوع حکومت غالب در این کشور در حال حاضر اتوکراسی (حکومت مطلق استبدادی) است. قدرت تام در اختیار پاپ است. البته هیئتی از نمایندگان به نام مجلس Curia نیز به پاپ کمک می کنند.
رم پایتخت ایتالیا به طور کامل واتیکان را احاطه کرده است.
هنوز امکان استفاده از زبان لاتین برای کاربران عابربانک در واتیکان برای انجام تراکنش ها وجود دارد. بانک واتیکان تنها بانک در سرتاسر جهان است که از زبان لاتین استفاده می کند.
نیروهای نظامی واتیکان در حال حاضر گارد سوئیس جامه ی اسقفی است که بیشتر با نام گارد واتیکان شناخته شده و در اصل نقش محافظ های شخصی پاپ را بر عهده دارند.

تمامی این حقایق جالب توجه، ضرورت دیدن از شهر واتیکان را برای دوست داران فرهنگ و معماری ثابت می کند. در سفر به این شهر مراقب کیف های پول خود باشید. این شهر به دلیل میزان جرایم ۹۰٪ درصدی شناخته شده است. البته اجازه ندهید این مسئله مانع لذت بردن شما از تمامی هنرهای منحصر به فرد این شهر شود.


درباره علی کشت کارمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>