اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

توپ های قرمز روی سیم های برق چیست؟

توپ های قرمز روی سیم های برق چیست؟

شاید دیده باشید که روی سیم های برق بین دکل های برق بیرون شهرها یک گوی مانند توپ قرمزی بزرگ دیده می شه و با خودتون بگید که این توپ های قرمز چیه؟ با ما همراه شوید تا بفهمید چرا این توپ های قرمز روی سیم های برق نصب شده.

توپ های قرمز روی سیم های برق چیست؟
علت گذاشتن و نصب کردن این توپ های قرمز روی سیم های برق اینه که بالگردها و گلایدرها این توپ های قرمز رو ببینند و به این سیم های برق برخورد نکنند و هم دکل برق رو ضربه فنی نکنند و هم به بالگرد یا گلایدر آسیب نرسه.

این توپ های قرمز چون رنگشون قرمز روشنه هم در شب قابل رویت هستن و هم در روز؛ پس رنگ قرمز این توپ ها بی دلیل نیست رنگ این توپ ها مانند شبرنگی می مونه که رفتگرها بر روی لباسشون دارند تا توی تاریکی شب خودروها به آن صدمه نزنن.

به علاوه با افزایش یا کاهش پیدا کردن درجه حرارت طول این سیم های برق افزایش یا کاهش می یابه؛ این توپ های قرمز با داشتن فنری درون خود طول کابل رو در یک جهت افزایش یا کاهش می دهند.

برای تغییر فرکانس همسانی (رزونانس) برای جلوگیری از پارگی سیم نیز این توپ ها (گوی های قرمز) مورد استفاده قرار می گیرن. اگر تا حالا دقت کرده باشید اگر به سر یک دریل یک میله با طول مشخص وصل کنیم با افزایش دور چرخش دریل به قسمت خاصی از میله نیرو وارد می شه. این توپ های قرمز هم همین کار رو می کنن و در مقابل باد از وارد شدن مستقیم نیرو به یک نقطه جلوگیری می کنن و باعث می شن که نیرو در یک نقطه متمرکز نشه.

اصلی ترین وظیفه توپ های قرمز که در میان کابل های برق وجود دارند چیست؟
از یک مهندس مکانیک انتظار می ره در پاسخ خودش نگوید برای جلوگیری از برخورد اجسام پرنده (هلی کوپتر یا هواپیما). نگوید برای جلوگیری از کاهش و افزایش طول کابل انتظار می ره اولین کلمه ای که به زبونش بیاره ارتعاش خارجی کابل باشه.

ارتعاش خارجی چیست؟ با حضور نیروی خارجی یا محرک مجموع ارتعاش انجام می گیره و فرکانس ارتعاشی با فرکانس عامل خارجی برابر خواهد بود.

در ذهن داشته باشید اگر فرکانس عامل خارجی با فرکانس طبیعی برابری کنه حالت تشدید روزونانس اتفاق می افته. (مثال: اگر در داخل خودروی پیکان نشسته باشید در سرعت ۸۰ ماشین شروع به لرزیدن می کنه اگر سرعت رو کاهش یا افزایش دهیم این لرزش خود به خود از بین می رود.)

چگونه این ارتعاش به وجود می آید؟
سیم استوانه ای رو در نظر بگیرید حالا جریان حول یک استوانه رو تجسم کنید اگر جریان سیال (هوا) افزایش پیدا کنه، نقطه جدایش در این سیم ایجاد میشه. که این جریان های گردابی ایجاد شده پشت سر سیم باعث ارتعاش سیم میشن اگر این ارتعاش از بین نره در صورت سستی، دکل ها رو از جای خودش در میاره یا اینکه کابل رو پاره می کند (در ضمن این پدیده در فرکانس خاصی نسبت به سیم ایجاد می شود (اگر فرکانس عامل خارجی با فرکانس طبیعی برابری کند)

بنابراین برای تغییر فرکانس همسانی (رزونانس) برای جلوگیری از پارگی سیم از این گوی ها استفاده می شه.

جنس این گوی ها معمولا از فایبر گلس بوده که با رزین پلی استر روکش شده، سپس با ژل مخصوص پوشیده شده و رنگ می شه، وزن آن معمولا کمتر از ۷ کیلو گرم و قطر آن ۶۰ سانتیمتره.

 

منبع : بیتوته


درباره SajjadSayyadiمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>