اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

گذرواژه تان را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

افزودن سوال

چطور جوجه ها در تخم تنفس می کنند

چطور جوجه ها در تخم تنفس می کنند

تا به حال تخم مرغی که در ماهیتابه یا در درون آب در حال پختن یا سرخ شدن فک کرده اید که چه سیستم پیچیده ای در درون خود دارند.آیا تا به حال فکر کرده اید که جوجه ها چگونه در تخم نفس می کشند؟چگونه اکسیژن مورد نیاز خود را تامین می کند و کربن دی اکسید حاصله از دم و بازدم جوجه از کجا بیرون می رود؟در این مطلب قرار است به این سوالات پاسخ دهیم.پس با ما باشید.

تخم پرندگان از پوسته سخت و آلبومین و زرده و سفیده  تشکیل شده‌است. سلول تخم بارورشده یا همان جنین در داخل زرده ایجاد می‌شود و از سفیده و زرده تغذیه می‌کند. جنین همه چیز در داخل تخم دارد غذا و پناهگاه و گرما تنها در اینجا هوای تازه برای ما سوال است!

حتما می دانید که در پستان داران جنین از طریق بند ناف اکسیژن دریافت می کند.اما در تخم مرغ ها چطور؟پرندگان راه مستقیمی برای گرفتن اکسیژن و بیرون دادن کربن دی اکسید ندارند پس چطور تنفس می کنند؟

تخم‌مرغ برای آن هم راه حل دارد! درست زیر پوسته تخم‌مرغ دو غشا وجود دارد که وقتی تخم توسط مادر گذاشته می‌شود بسیار گرم هستند و به مرور با خنک شدن مواد داخل تخم‌مرغ بر اثر سرد شدن جمع و چروک می‌شوند. آن دو غشا از هم جدا می‌شوند و یک کیسه هوا کوچک درست می‌کنند، و جنین از هوای داخل این کیسه تنفس می‌کند و دی‌اکسید کربن بیرون می‌دهد تا اینکه شروع به رشد کند. چندین هزار منافذ میکروسکوپی در روی پوسته وجود دارد که دی‌اکسید کربن ار آنها بیرون می‌رود و اکسیژن به مرور وارد می‌شود. این منافذ همچنین باعث می‌شود رطوبت کافی به تخم‌مرغ برسد تا جوجه داخل آن به خوبی رشد کند و و خشک نشود. به همین دلیل رطوبت است که تخم‌مرغ آب‌پز سنگین‌تر از تخم‌مرغ خام است.


درباره حسین غلامیمبتدی

ارسال یک پاسخ

پایتخت معنوی ایران کجاست ؟ ( مشهد )

>