دانستی ها

عجایب قلب

قلب انسان عضویه که همیشه در حال پمپ کردن خون به همه بدنه و هیچوقت هم خسته نمیشه و از کار نمیوفته. به احتمال قوی همه ما میدونیم که قلب جزو مهمترین قسمت بدنه که با مشکلات قلبی تعداد زیادی از انسانها جان خودشون رو از دست میدن، تا حدی وظایف قلب رو میدونید.

قلب شما به اندازه مشت و وزن آن حدود ۲۸۳.۵ گرمه، یعنی کمتر از وزن یک قوطی نوشابه ی گازدار! قلب دارای چند شیره که با باز و بسته شدن اجازه ی ورود یا خروج جریان خون رو میده.

در طول عمر متوسط یک انسان قلب به اندازه حجم ۱۰۰ استخر خون پمپاژ میکنه.

قلب انسان به لحاظ شکل ظاهری کمتر شبیه اون قلبیه که ما در نقاشی ها می کشیم. در واقع قلب گاو ها کاملا شبیه اون شکله که ما از قلب می شناسیم.

قلب در هر روز حدود صد هزار بار میتپه، یعنی در طول عمر ۷۰ ساله، حدود دو و نیم میلیارد بار. ممکنه تمرینات ورزشی ضعیف نشون از یک مشکل قلبی باشه. تمرینات ورزشی نه تنها در بهبود عملکرد قلب بسیار موثرن، بلکه میتونن ی روش برای چک کردن سلامت قلب هم به حساب بیاد.

روزی که در بازی فوتبال هلند و فرانسه، هلند در ضربات پنالتی از فرانسه شکست خورد میزان حملات قلبی در بین آلمانی زبان ها دوبرابر روزهای دیگر بود.

سرطان قلب به ندرت حتی در کشورهای پرجمعیت دیده میشه. علتش اینه که سلول های ماهیچه ای قلب تقریبا غیرقابل تقسیم هستن و به همین دلیل اگر جهش سرطان زایی هم در ژنوم (محتوای ژنتیکی) یک سلول قلب رخ داده باشه، قابل تکثیر و ایجاد توده ی سرطانی نیست و احتمال رخ دادنش بسیار کمه.

با این حال سرطان در نقاط دیگر بدن میتونه به قلب آسیب برسونه، یعنی با متاستاز، سرطان به قلب هم گسترش پیدا میکنه. به علاوه شیمی درمانی و درمان های دیگر هم ممکنه به بافتش آسیب وارد کنه.

ضربانی که قلب دارد ضربه الکتریکیه و باید اکسیژن کافی مصرف بشه.

صدای تاپ تاپ ضربان قلب توسط چهار سوپاپ موجود در قلب ایجاد میشه.

اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ یک پرچم قرمز برای مشکلات قلبیه و فرد نیاز به تست قلب پیدا میکنه. دلیلش هم عدم خون رسانی به عروق کوچک دستگاه تناسلی مردانه که ممکنه نشون از آسیب دیدگی یک رگ بزرگتر باشه. اما از طرفی رابطه ی جنسی منظم میتونه با کم کردن استرس احتمال ابتلا به مشکلات قلبی رو کاهش بده.

خنده موجب تعدیل هورمون های استرس، کاهش التهاب شریان ها و افزایش کلسترول خوب یا HDL میشه که خود موجب بهبود یافتن عملکرد قلب شده و اثری ۲۴ ساعته داره.

 سرعت ضربان قلب جنین  حدود دو برابر  یک بزرگسال، در حدود ۱۵۰ ضربه در دقیقست.
به طور معمول، قلب یک زن تندتر از یک مرده. میانگین ضربان قلب انسانه حدود ۷۰ ضربه در دقیقست، در حالی که زن به طور متوسط دارای یک ضربان قلب ۷۸ ضربه در دقیقست.
یک نوار متر رو دور کمر خود بگیرین. اگر اندازه ی دور کمرتون بیشتر یا کمتر از نصف قدتون بود، شما مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستین.
خنده از ته دل باعث افزایش جریان خون (۲۰%) به تمام نقاط بدن میشه. به همین خاطره که میگن خنده بهترین پادزهر در مقابل استرسه.
یک سیکل قلبی (شامل انقباض و پمپاژ خون و سپس آرام شدن ماهیچه) که ما بهش ضربان قلب میگیم ۰.۸ ثانیه طول میکشه.
اولین ضربان قلب در چهار هفته پس از لقاح شروع میشه
تحقیقات ثابت کرد که اگر زن و شوهری که عاشق هم هستن برای سه دقیقه به چشم یکدیگر زل بزنن، ضربان قلبشون  همگام سازی میشه.
داشتن یک گربه خطر ابتلا به حملات و سکته های قلبی رو بیش از یک سوم کاهش میده.
اگر تمام عروق خونی بدن رو در یک مسیر مستقیم قرار بدیم، طولش چیزی حدود ۹۶۵۶۰.۶۴ کیلومتره بود که میشه اون رو ۲ دور دورِ کره ی زمین پیچید.
با بالارفتن میزان آلاینده های هوا، شاهد بیشترین تعداد افراد بستری شده به علت مشکل قلبی در بیمارستان ها هستیم. طبق بررسی ها بیشترین حملات قلبی جدی در روزهایی با هوای آلوده اتفاق میوفته. ممکنه نشانه های بیماری قلبی با آنچه شما فکر می کنین متفاوت باشه.
در حالی با گوش دادن به موسیقی، ضربان قلب هم تغییر میکنه بستگی به ریتم موسیقی ضربان قلب هم تندتر یا کند تر میشه.
داشتن ارگاسم ۳-۴ بار در هفته میتونه خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب به نصف کاهش بده.
یکی دیگر از پرچم های قرمز مشکلات قلبی و عروقی افزایش اندازه کفشه. وقتی قلب با شکست مواجه میشه، بدن سعی در حفظ آب بدن میکنه که موجب تورم پاها میشه.

هر اتفاق عاطفی ناگهانی می تونه باعث مشکلی به نام سندروم قلب شکسته بشه که بهش کاردیومیوپاتی ناشی از استرس هم میگن. قلب بزرگ تر همیشه به معنی پمپاژ بیشتر و قوی تر خون نیست و اغلب نشانه ای از یک مشکله. موجی از هورمون های استرس مانند آدرنالین موجب بزرگ شدن بخشی از ماهیچه ی قلب به طور موقت میشن که قدرت پمپاژش رو کاهش میده.

علیرغم باور عمومی، قلب در هنگام عطسه قلب میتونه پمپ کنه و به احتمال زیاد به دلیل فشاری که هنگام عطسه به قفسه ی سینه وارد میشه یک ضربان قلب حس نمیشه.

بر خلاف دیگر اندام ها و بافت های بدن، قلب آسیب دیده نمیتونه خودش بهبود پیدا کنه، اما اندام ها و بخش هایی مانند پوست و استخوان بعد از بریدگی و یا شکستگی در جهت ترمیم خودش تلاش میکنن.
به همین دلیل درمان فوری یک حمله ی قلبی ضروریه و هر یک دقیقه که بگذره، تسکین قلب دشوارتر میشه.

گاهی ابتلا به بیماری قلبی و درمان و مراقبت های بعد از اون موجب بهتر شدن وضعیت سلامت قلب حتی نسبت به گذشته میشه. اغلب مردم پس از انجام یک جراحی قلب، ورزش منظم و تغذیه ی سالم رو پیش می گیرن.

برچسب ها
heart دانستنی هایی در مورد قلب دانستنی هایی درباره قلب قلب قلب انسان

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن