دسته‌بندی نشده

لای فای سریع تر از وایفای

حتما شما هم تاکنون از وای فای استفاده کرده اید یا حداقل نام آن را شنیده اید؛ تکنولوژی ای که به شدت به آن وابسته شده ایم و امروزه نبود آن، قطع و وصل شدنش و کم بودن سرعتش از مهم ترین عواملی است که می تواند جوان ها را عصبی و افسرده کند و در مواردی به گوشه جوی بیندازد ! خبر خوب اینکه نسل جدید اینترنت بی سیم در حال تولد است و می تواند تحولی بزرگ در این زمینه ایجاد کند و اینترنتی بسیار سریع تر، امن تر و به صرفه تر برای شما فراهم کند…

Li-Fi یا «وفاداری نور» به تازگی توسط یک شرکت استونیایی در محیط طبیعی تست شده است و توانسته اطلاعات را با سرعت یک گیگابایت در ثانیه بین دو دستگاه منتقل کند؛ سرعتی صدبرابر وای فای، البته در تست های آزمایشگاهی سرعت انتقال تا ۲۲۴ گیگا بایت بر ثانیه نیز رسیده و همه اینها تنها به یک منبع نور وابسته است.

این طوری دیگر نیاز نیست دکمه مودم را بزنید و هر وقت چراغ اتاقتان روشن باشد اینترنت هم در دسترس است و البته با یک سرعت نجومی. همه این ماجراها را بگذارید کنار خاطره استفاده از مودم های دایال آپ و قطعی تلفن و خرخر و جان کندن تمام اجزا درون کیس برای وصل شدن به اینترنتی که قرار بود نهایتان ۵۶ کیلوبایت بر ثانیه سرعت داشته باشد و البته هیچ کس هیچ وقت به چنین توفیقی دست پیدا نکرد.

حالا اما کافی است وقتی روی تخت تان دراز کشیده اید، گوشی تان را روشن کنید و در کسری از ثانیه به نهایت سرعت دست پیدا کنید و تنها در چند ثانیه ۱۱۰ قسمت سریالی را یک جا دانلود کنید؛ موهبتی که احتمالا برای آیندگان ما بسیار لذت بخش خواهدبود و هیچ گاه درک نخواهند کرد که چطور می شود با سرعت ۵۰ کیلوبایت دانلود کرد !

تکنولوژی لای فای کاملا وابسته به نور به خصوص لامپ های LED است. در حقیقت، قدم بعدی در فرایند «هوشمندسازی خانه» است و اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، لای فای اینترنت را از طریق امواج نوری منتشر می کند اما تکنولوژی وای فای این کار را از طریق امواج رادیوییانجام می دهد.

این بدان معنی است که لای فای می تواند اینترنت را توسط یک لامپ LED منتشر سازد، البته منظور لامپ های خانگی امروزی نیست. این هم طبیعی هست که برای خواندن این امواج به سخت افزاری در تلفن همراه یا رایانه شخصی دارید؛ قطعه ای به نام “آشکار ساز نوری” که در نسل های آینده تکنولوژی بر روی اکثر دستگاه ها نصب خواهد شد.

دیگر لازم نیست نگران آنتن دهی مودم های بی سیم و مکان های بدون اینترنت باشید و راحت می توانید در هر مکانی که لامپی روشن است از اینترنت استفاده کنید. این فناوری به طرز وحشتناکی از وای فای سریع تر است و البته به همان اندازه کم مصرف تر. وای فای میزان انرژی بسیار زیادی مصرف می کند در حالی که لای فای بسیار کم مصرف تر است و اگر آشکارساز نوری شما از جنس سلول خورشیدی باشد (که تست شده است) می توانید به صورت بی سیم گوشی خود را شارژ کنید و درعین حال از اینترنت نیز استفاده کنید!

همچنین ببینید :

وای فای چیست

همچنین این ویژگی لای فای که کاربر باید مستقیما در زاویه دریافت نور باشد، آن را شبکه ای امن تر می سازد و دیگر نگران هک شدن شبکه خود توسط اطرافیان و دسترسی های غیرمجاز نخواهید بود هرچند باز هم راه هایی برای دسترسی به شبکه های شما وجود خواهد داشت ولی این امر امنیت بیشتر این شبکه نسبت به وای فای را زیرسوال نخواهد برد.

تا اینجا که همه چیز خوب به نظر می آید ولی مثل هر فناوری جدیدی لای فای نیز با مسائلی رو به رو است که باید آنها را حل کند. مهم ترین مشکل آن این است که از لای فای نمی توان در نور مستقیم خورشید یا شرایطی که نور خورشید زیاد باشد، استفاده کرد زیرا دستگاه دریافت کننده نمی تواند نور حامل اطلاعات را تشخیص دهد. هنوز میزان نور محیطی که لای فای در آن قابل استفاده است، مشخص نیست ولی با توجه به گفته سازندگان، در محیط هایی با نور کم قابل استفاده است.

مسئله مستقیم در معرض منبع نور بودن نیز محدودیت دیگری برای کاربران ایجاد می کند. فرض کنید در پذیرایی خود یک لامپ لای فای دارید و می خواهید به اتاق بروید. اگر در اتاق خود لامپ لای فای نداشته باشید از اینترنت محروم می شوید. همچنین لای فای نیاز به سیم کشی مجدد ساختمان و تعویض کل سیستم کابل کشی و نوری ساختمان دارد که این امر نیز خود مشکلات بسیاری برای استفاده کنندگان ایجاد می کند.

در آینده نزدیک تمام انواع اینترنت بی سیم از جمله اینترنت همراه، وای فای و لای فای مورد استفاده خاص خود را خواهندداشت و کنار گذاشته نمی شوند، پس به این زودی تغییر بزرگی در نحوه اتصال به اینترنت و میزان سرعت انتقال آن شاهد نخواهیم بود. شرکت Pure Li-Fi در زمینه توسعه لای فای پیشقدم شده است و هم اکنون با شرکتی فرانسوی قراردادی بسته است تا در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ این فناوری را در معرض فروش جهانی قرار دهد.

طرز کار لای فای بسیار شبیه فناوری مادون قرمز است که با آن تلویزیون خود را روشن می کنید. شما با فشار دادن دکمه ای (مثل تغییر کانال) یک دستور ورودی می دهید که تبدیل به یک کد باینری یا همان صفر و یک می شود. بعد این کد از طریق امواج مادون قرمز منتشر می شود و تلویزیون شما آن را دریافت و رمزگشایی می کند و بعد کانال عوض می شود.

در این اینفوگرافی نحوه کار لای فای، نشان داده شده است. اینترنت و سرور با یک کابل به لامپ های خانه متصل می شوند. بعد لامپ ها داده را به امواج نور ترجمه و آنها را منتشر می کند تا گوشی موبایل یا هر وسیله دارای آشکارساز نوری آنها را دریافت و رمزگشایی کند. با وجود این هرجای خانه که لامپی روشن باشد و آشکارساز نوری بتوان آن را دریافت کند، می توانید از اینترنت پرسرعت لای فای استفاده کنید، البته این مسئله را نیز درنظر بگیرید که باید مستقیما در زاویه دریافت نور باشید؛ یعنی برخلاف وای فای که از دیوار هم عبور می کند در مورد لای فای نباید چیزی بین فرستند و دریافت کننده حائل شود.

برچسب ها
از اینترنت بیسیم پرسرعت تر تکنولوژی چیست سریع فای لای لای فای سریع تر از وایفای وای وایرلس

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن